logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

5 dowodów na to, że monitoring GPS eliminuje chaos z życia firmy transportowej Polecamy!

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Mówi się, że coś może chodzić jak szwajcarski zegarek, to znaczy niezawodnie i bezbłędnie, wręcz perfekcyjnie w każdym calu. My, jako ludzie, lubimy profesjonalizm, każdy z nas miło reaguje na profesjonalną obsługę w restauracji lub hotelowy pokój, który został przygotowany z należytą starannością. Doceniamy samochody, które potrafią same parkować i automatycznie otwierać bagażnik, gdy obładowani zakupami możemy tylko wykonać gest stopą. Nowoczesne technologie sprawiają, że nasz smartfon pełni funkcję sterownika samochodowego. Możemy za jego pośrednictwem włączyć ogrzewanie lub klimatyzację, uruchomić silnik lub zgasić światła. W każdej branży profesjonalizm jest bardzo wysoko punktowany, jednak często pomimo szczerych chęci trudno jest go osiągnąć, a następnie dostarczyć wraz z usługą do kontrahentów. Jedną z dróg do tego celu jest wyeliminowanie z działalności firmy chaosu, który, jak wszyscy wiemy, nie jest oznaką profesjonalizmu. Służą ku temu procedury i systemy kontroli jakości, ale także systemy monitoringu pojazdów GPS, które powoli stają się potężnymi systemami do zarządzania firmami transportowymi.


Monitoring pojazdów GPS optymalizuje komunikację z kierowcą
Wśród kanałów komunikacji na linii biuro – kierowca prym wiodą rozmowy telefoniczne i wiadomości SMS. Popularność telefonów komórkowych i smartfonów jest tak wysoka, że można śmiało stwierdzić, że znaczna większość kierowców posiada przynajmniej jeden egzemplarz. Koszty rozmów i wiadomości SMS w obrębie Unii Europejskiej są względnie niskie. Sytuacja prezentuje się znacznie gorzej po wschodniej granicy naszego kraju, jednak specjalne pakiety operatorów komórkowych sprawiają, że firmy transportowe mogą pozwolić sobie na korzystanie z tego kanału wymiany informacji. W przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy na rynku monitoringu pojazdów pojawiła się funkcja integrująca komunikację z nawigowaniem do celu. Firma Garmin przygotowała modele nawigacji, które można integrować z lokalizatorami GPS. Ogromną zaletą rozwiązania jest fakt, że nawigacje posiadają funkcję prowadzenia do celu w oparciu o gabaryty i masę pojazdu oraz specyfikę ładunku.


Monitoring pojazdów GPS ogranicza wysokie koszty eksploatacyjne
Każdy system lokalizacji pojazdów daje użytkownikowi możliwość wygenerowania raportu zawierającego szczegóły na temat pracy floty. Wśród najczęściej wybieranych znajdują się raporty prezentujące punkty postojowe, przejazdy, czas pracy kierowcy oraz gospodarkę paliwową. Niektóre systemy posiadają również raporty porównujące pracę floty samochodowej, dzięki którym można wykryć odstępstwa od założonych norm u konkretnych kierowców lub pojazdów. Wczesne zdiagnozowanie zagrożenia prowadzi do szybszego wyeliminowania go, czyli ograniczenia zbędnych wydatków ponoszonych przez firmę transportową.

Monitoring pojazdów GPS porządkuje generowanie i przepływ dokumentów księgowych
Ze względu na intensywne zmiany w prawie wspólnotowym dotyczącym kierowców oraz zasad ich wynagradzania systemy monitoringu GPS rozwijają się w kierunku automatyzacji takich procesów jak rozliczenie delegacji krajowych i zagranicznych, monitorowanie czasu pracy kierowcy oraz kontrola czasu pracy kierowcy w poszczególnych krajach, w których obowiązuje płaca minimalna. Jak doskonale wiemy, archiwum danych GPS zawiera wszystkie niezbędne informacje pozwalające określić, jaką czynność wykonywał kierowca w konkretnym czasie oraz w jakim państwie wówczas się znajdował.

 Formularz rozliczonej delegacji zagranicznej w systemie monitoringu GPS.


Monitoring pojazdów GPS ułatwia zarządzanie pojazdami i kierowcami
Świadomość aktualnego położenia pojazdu na mapie już nie wystarcza do sprawnego zarządzania transportem. Najnowsze funkcjonalności zaobserwowane w systemach monitoringu GPS pozwalają na identyfikację kierowcy w pojeździe oraz analizę jego czasu pracy w oparciu o normy wynikające z rozporządzenia 561. Systemy monitoringu GPS przywiązują taką samą wagę do monitorowania pojazdów, co do rozliczania czasu pracy kierowcy w zakresie, jaki jest wymagany przy planowaniu ładunków. Spedytorzy w zasięgu wzroku mają aktualne wykorzystanie norm czasu pracy dla każdego kierowcy z osobna i mogą skutecznie oszacować ile czasu potrzebują na pokonanie wybranej trasy.

 


Zrzut ekranu z jednego z systemów monitorowania pojazdów pokazujący skrócone odpoczynki i wydłużone okresy prowadzenia.


Monitoring pojazdów GPS umożliwia kontrolę kosztów przedsiębiorstwa
Moduły, w których użytkownicy mogą dodawać koszty i przypisywać je do pojazdów są coraz częściej spotykane w platformach do monitorowania pojazdów GPS. To jedna z tych funkcjonalności, które pozwalają zapanować nad ogromną ilością dokumentów księgowych. Dzięki metodzie wprowadzania kosztów do systemu informatycznego, użytkownik może w każdej chwili wygenerować raporty kosztowe, które poinformują go o tym, na jakie pojazdy wydaje najwięcej pieniędzy, jakie części są kupowane najczęściej oraz w których pojazdach dokonywano najwięcej napraw i serwisów. Do modułu kosztów importowane są również dokumenty z kart paliwowych, które można później porównać z odczytem zatankowanego paliwa, jaki został zarejestrowany przez lokalizator GPS.

Branża telematyki, bo tak nazywany jest rynek lokalizatorów GPS to bardzo dynamiczny kawałek gospodarki. Tempo rozwoju systemów lokalizacyjnych jest zawrotne, w przeciągu kilku lat zakres funkcjonalny systemów zwiększył się o 300 - 400% względem stanu z roku 2013 lub 2014. To bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców z rynku flotowego, ponieważ rozwój branży telematycznej przyczyni się do optymalizacji działań ich własnych firm.


Artykuł przygotowała firma Navifleet.

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 24 październik 2017 07:18

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN walczy z podróbkami

PKN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych  i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj