logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wykorzystanie inżynierii systemowej do rozwiązania problemów w transporcie miejskim Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

We współczesnym świecie transport miejski jest niezbędnym elementem sprawnego funkcjonowania logistyki miejskiej w aspekcie przepływu ludzi. Wraz z rozwojem cywilizacji, wzrasta liczba problemów komunikacyjnych, np. spóźniające się autobusy czy tramwaje, długie oczekiwanie na zielone światło, zatory itd. Pomoc w ich rozwiązywaniu mogą stanowić zasady stosowane w inżynierii systemowej. Klarują one ścieżkę postępowania podczas zmagań z codziennymi trudnościami.

Inżynieria systemowa pozwala także odnaleźć ukryte niezgodności, których na pierwszy rzut oka nie widać, a które w przyszłości mogą poważnie skomplikować działanie systemu. Transport miejski swoim zakresem obejmuje bardzo szeroki obszar działań, a co za tym idzie, niezliczoną liczbę problemów.
Transport miejski jest częścią ruchu drogowego oraz elementem logistyki miejskiej. Wyróżnia się trzy gałęzie transportu miejskiego: transport samochodowy (indywidualny, autobusowy, trolejbusowy), transport szynowy (tramwajowy, kolejowy) oraz transport przesyłowy (wodociągi, kanalizacja, sieci energetyczne, cieplne, gazociągi). Pomimo postępu w dziedzinie rozwiązywania problemów z transportem, nadal trwają zmagania z niewydajnymi systemami komunikacji w miastach. Wiąże się to z koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań. W niniejszym artykule zostaną poruszone tylko wybrane przykłady zastosowania inżynierii systemowej w komunikacji miejskiej w aspekcie przemieszczania się ludzi.

INŻYNIERIA SYSTEMOWA
Pojęcie inżynierii systemowej
Słowo "inżynieria" od początku swego istnienia kojarzyło się z pewnym usystematyzowaniem działań w określonych sytuacjach (np. budowie i wytworzeniu różnych obiektów). Wytwory inżynierii zwykle tworzyły i tworzą pewne systemy (np. system transportowy, system obronny, system irygacyjny). Z kolei samo słowo system wg jednej z definicji oznacza "zbiór elementów wzajemnie powiązanych strukturalnie, spełniający określoną funkcję (cel) i mający określone powiązania z otoczeniem". Identyfikując lub projektując system, wyróżniamy trzy charakterystyczne zadania obejmujące: analizę, syntezę i zadania typu "czarnej skrzynki". Analiza pozwala poznać prawa i zasady funkcjonowania, które często wykorzystuje się do zmiany lub doskonalenia istniejących systemów, a także do tworzenia nowych o podobnych cechach. Synteza polega na wykorzystaniu znanych obiektów/procesów/relacji do kreowania nowego systemu. Dzięki temu może on posiadać całkowicie nowe cechy i właściwości. Celem jest otrzymanie optymalnych rezultatów, oczekiwanych przez projektanta. Zadanie typu "czarnej skrzynki" realizowane jest wtedy, gdy znamy rezultaty funkcjonowania systemu, ale niezbędne jest poznanie struktury procesów i relacji niektórych jego elementów tak, aby odtworzyć budowę i działanie pozostałych.
Biorąc pod uwagę powyższe definicje, można stwierdzić, że inżynieria systemów jest częścią ogólnej teorii systemowej, która pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość i w efekcie przyczynić się do konkretnych rozwiązań nurtujących nas problemów.

 

Artykuł zawiera 19620 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 listopad 2017 11:38
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris będzie zdalnie diagnozować autobusy elektryczne

Solaris będzie zdalnie diagnozować autobusy elektryczne

Inżynierowie z Biura Badań i Rozwoju firmy Solaris Bus & Coach opracowali system zdalnej diagnozy...

Nokian Tyres przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets na…

Nokian Tyres przyłącza się do inicjatywy Science Based Targets na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych

Jako pionier w zakresie produkcji opon Nokian Tyres pragnie przyłączyć się do walki ze skutkami...

PKN ORLEN rozszerza współpracę z Kolejami Litewskimi

PKN ORLEN rozszerza współpracę z Kolejami Litewskimi

PKN ORLEN  intensyfikuje współpracę z Kolejami Litewskimi. 14 sierpnia br. szefowie obu spółek: Daniel Obajtek...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj