logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

System zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego - piramida Sunflower Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Problem bezpieczeństwa ruchu drogowego w obecnych czasach staje się istotną, a niejednokrotnie nawet kluczową kwestią w wielu krajach. Wynika to z dużej ilości zdarzeń drogowych, szczególnie tych, w których następstwem są poważne obrażenia lub zgony ich uczestników. Ponieważ bezpieczeństwo na drodze jest coraz większym problemem dla społeczeństw i rządów na całym świecie, większy nacisk należy położyć na poprawę infrastruktury, stanu pojazdu i profesjonalizmu kierowców poprzez szkolenia w sektorze transportu drogowego. 

Warunkiem koniecznym dla zmniejszenia liczby wypadków drogowych jest ponadto wzrost wiedzy na temat głównych ich przyczyn, a także świadomości w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego wszystkich zainteresowanych stron, w tym: polityków, naukowców, producentów, operatorów wózków, zawodowych kierowców i innych użytkowników dróg. Stąd też należy poszukiwać coraz to nowych rozwiązań proceduralnych, które by pozwoliły na redukcję negatywnego wpływu ruchu drogowego na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. Jednym z takich narzędzi jest system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego, który można określić jako "złożoną instytucjonalną strukturę zawierającą współpracujące i wzajemnie na siebie oddziałujące jednostki, która wspiera zadania i procesy niezbędne do zapobiegania i ograniczania wypadków drogowych" [Muhlrad i in. 2011].
Skuteczna organizacja zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego jest jednym z warunków uzyskania dobrych wyników w tym zakresie. Johnston [2010] twierdzi, że kluczowe czynniki sukcesu w krajach o najniższych wskaźnikach śmiertelności lub największego postępu wynikają z odpowiedniej identyfikacji problemów i rozwoju, opartych na dowodach, strategii, w połączeniu z ambitnymi celami ilościowymi i przejrzystym zakresem odpowiedzialności instytucjonalnej. Zarządzanie bezpieczeństwem drogowym zawiera wszystkie te elementy. Stąd też istnieje potrzeba tworzenia zoptymalizowanych systemów zarządzania bezpieczeństwem drogowym.
Wśród wielu standardów i procedur, funkcjonujących w odniesieniu do Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Ruchu Drogowego, a pozwalających na benchmarking bezpieczeństwa ruchu drogowego i trendów bezpieczeństwa oraz na ilościowe przedstawienie bezpieczeństwa państwa, na szczególną uwagę zasługuje tzw. "piramida słonecznika". W swoim założeniu ma ona znaleźć zastosowanie do porównań bezpieczeństwa między wszystkimi krajami w Unii Europejskiej, a także innymi krajami na całym świecie. Takie podejście stwarza ramy koncepcyjne, w celu określenia czynników powodujących poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Celem pracy było przedstawienie istoty systemu zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego w aspekcie tzw. "piramidy słonecznika" (SUNflower approach), poprzez szczegółową analizę jej elementów (poziomów) oraz związanych z nią wskaźników bezpieczeństwa ruchu drogowego, na podstawie przeprowadzonych studiów literaturowych.

 

Artykuł zawiera 18670 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 26 marzec 2019 11:59
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekspansja Grupy Fracht w Afryce - operator uruchamia nowy oddział…

Ekspansja Grupy Fracht w Afryce - operator uruchamia nowy oddział w Egipcie

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia swoją ofertę i rozszerza działalność na afrykańskim...

ID Logistics gotowy do uruchomienia nowego magazynu PepsiCo

ID Logistics gotowy do uruchomienia nowego magazynu PepsiCo

ID Logistics, wiodący dostawca usług logistycznych, specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, wzmacnia współpracę z...

Cyfryzacja dokumentacji celnej i metoda pojedynczego okna od 2021 roku

Cyfryzacja dokumentacji celnej i metoda pojedynczego okna od 2021 roku

Cyfryzacja dokumentacji ułatwia handel oraz zmniejsza koszty i pozwala zaoszczędzić cenny czas, jednak branża logistyczna...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj