logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Nowe kody kreskowe i technologie przyszłości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zastosowanie nowej symboliki GS1 DataBar, wdrażanie EPC i GDSN oraz strategia GS1 w zakresie "mobile commerce” to tematy, które dominowały w tym roku na Zgromadzeniu Ogólnym GS1 w Dubrowniku w Chorwacji. Zgromadzenie, w którym uczestniczyło ponad 230 uczestników z 89 krajów, to najważniejsze spotkanie dla międzynarodowego Stowarzyszenia GS1, zajmującego się rozwijaniem i wdrażaniem globalnych standardów oraz rozwiązań usprawniających efektywność i transparentność w łańcuchach dostaw. Nowe, omawiane standardy i technologie są adresowane do wszystkich użytkowników, zarówno małych, jak i dużych firm, bowiem tylko standaryzacja zapewni ich wdrożeniu szybką opłacalność. Jak podkreślił Danny Wegmann, ustępujący Chairman GS1, standaryzacja jest podstawą szybkiej implementacji, a tym samym obniżenia kosztów wdrożenia. Rola globalnych firm, jako liderów standaryzacji, jest tutaj ogromna i to one jak najszybciej powinny dołączyć do GS1, aby razem wypracowywać jednolite, wspólne, wielobranżowe podejście.

GDSN - sieć globalnej synchronizacji danych
GDSN to przykład nowego rozwiązania, które coraz lepiej toruje sobie drogę wśród firm na całym świecie. Obecnie sieć składa się z 23 certyfikowanych katalogów i funkcjonuje w 50 krajach, wszędzie wspierana przez krajowe organizacje GS1. Najdynamiczniej rozwija się w USA, Kanadzie i Australii, jednakże w ostatnim roku również i w Europie zanotowano ogromny postęp. Projekt Etoile 2007 udowodnił, że infrastruktura katalogowa jest dostępna na Starym Kontynencie i funkcjonuje prawidłowo. Uczestnicy projektu: Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Wielka Brytania i USA włączyły w międzynarodową sieć swoich detalistów, producentów i katalogi elektroniczne, intensyfikując znacząco wymianę danych między nimi. Jochen Rackebrand, Dyrektor Customer Supply Chain Development Europe z Kraft Foods przedstawił doświadczenia i politykę firmy w zakresie wdrażania synchronizacji danych podstawowych. Obecnie synchronizacja ta ma miejsce dla 50% wszystkich produktów Kraft i jest realizowana w 12 krajach na świecie. Na ukończeniu są pilotowe wdrożenia w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a w następnej kolejności planuje się wdrożenie w Rosji. Doświadczenia z wdrożeń wskazują na ogromne znaczenie posiadania wysokiej jakości danych. W każdym kraju proces wdrożenia jest poprzedzony weryfikacją własnych danych i tylko takie działanie jest warunkiem sukcesu.

GS1 DataBar
Jedną z decyzji podjętych na Zgromadzeniu Ogólnym było przyjęcie strategii wdrażania GS1 DataBar do kodowania świeżych owoców i warzyw. Brak oznaczeń na tych produktach, spowodowany niemożnością zastosowania klasycznych kodów, powoduje częstokroć straty w sprzedaży spowodowane błędami przy kasie. Testy przeprowadzone w sieci Wal-Mart wskazały jednoznacznie na wzrost dokładności w rejestracji sprzedaży i spadek w zapasach. Wycinkowe wdrożenia pilotowe w tym zakresie były już przeprowadzone także w Australii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i w RPA. Podjęto decyzję o rozpoczęciu wdrażania GS1DataBar już w roku 2010, z ambitnym celem wdrożenia go we wszystkich krajach do roku 2014.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2012 12:52
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj