logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: stawka VAT 0% przy wywozie poza UE

stawka VAT 0% przy wywozie poza UE 4 tygodni 16 godzin temu #9363

  • Sonko
  • Sonko Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Oklaski: 0
Dzień dobry, czy możemy zastosować stawkę VAT 0% przy wywozie poza Unię Europejską (np. eksport do USA) przy zastosowaniu Incoterms FCA Bielany Wrocławskie? (organizacja i koszty transportu są po stronie kupującego).
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

stawka VAT 0% przy wywozie poza UE 3 tygodni 17 godzin temu #9377

  • sloninka
  • sloninka Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Oklaski: 0
Zapytaj "wujka Google".
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

stawka VAT 0% przy wywozie poza UE 2 tygodni 6 dni temu #9381

  • Lukasz
  • Lukasz Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 3292
  • Otrzymane podziękowania: 159
  • Oklaski: 142
Witam,
sprawa nie jest oczywista i jednoznaczna.
Przede wszystkim bowiem należy rozstrzygnąć czy sprzedaż na tych zasadach jest eksportem czy też dostawą w kraju. Kwestia stawki podatku VAT jest sprawa wtórną, choć w jednym i drugim przypadku stosowanie stawki 0% jest możliwe.
Kiedyś urzędy skarbowe, już w kontekście samych warunków dostawy (FCA) uznawały, że taka sprzedaż jest dostawą w kraju. W literaturze tej czynności przypisywano cechy eksportu pośredniego. Od pewnego czasu o zaliczeniu do tej kategorii decydują nie warunki dostawy, a organizacja transportu. Jednocześnie przypomnieć należy, że te pojęcia nie muszą być tożsame. Warunki dostawy ustalane wg formuły INCOTERMS 2010 określają jedynie po czyjej stronie (kupujący, sprzedający) są koszty transportu. Ich ponoszenie nie musi oznaczać jednak organizacji transportu, zwłaszcza, że jest możliwe przerzucanie tych kosztów. Zatem w przypadku gdy organizacją zajmie się sprzedający, a następnie koszty te refakturuje na kupującego to nadal mamy do czynienia z EXW lub FCA. Oczywiście klasyczne EXW i FCA jest też wtedy, gdy zarówno jednym (organizacja), jak i drugim (koszty) zajmuje się kupujący.

Przechodząc do pytania - gdy założymy, że zarówno organizacja jak i koszty transportu znajdują się po stronie kupującego to, jak już wcześniej zaznaczono, mamy do czynienia jedynie z dostawą w kraju. Wysyłka sprzedawanych towarów, która się tutaj rozpoczyna, odbywa się na rzecz kupującego. Zatem to za jego sprawą następuje wywóz towaru poza UE. W efekcie, zgodnie z art. 2 pkt. 8 ustawy VAT, czynność ta ma znamiona eksportu i to kupujący, od którego zależą te czynności, jest eksporterem. Polski dostawca zaś wydaje towar na terenie kraju i rozpoznaje swe działanie jako dostawę w kraju. Oczywiście powyższy układ powinien znaleźć swoje przełożenie także na sposób odprawy celnej i zapisy w zgłoszeniu celnym wywozowym (IE529).
Dla lepszego zgłębienia tego tematu polecam lekturę Interpretacji podatkowej nr 0112-KDIL1-3.4012.97.2018.2.JN

Rozpoznanie transakcji jako dostawy w kraju, nie pozbawia prawa do stosowania 0% stawki podatku VAT, tym bardziej, że sprzedaż ta owocuje wywozem towaru z UE. Z tego powodu nazywa się ją też eksportem pośrednim. Jednakże aby zastosować ww. stawkę VAT trzeba spełnić warunki z art. 41 ust.11 ustawy VAT czyli:
- uzyskać potwierdzenie wywozu towaru poza UE (zazwyczaj IE 599)
- z dokumentu wywozowego (IE 529) musi wynikać, że dotyczy on sprzedawanych towarów.

Pozdrawiam
Roman Andrzejewski
Instytut Logistyki i Magazynowania
Ostatnio zmieniany: 2 tygodni 6 dni temu przez Lukasz.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

stawka VAT 0% przy wywozie poza UE 5 dni 16 godzin temu #9423

  • Sonko
  • Sonko Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Oklaski: 0
Dzień dobry, bardzo dziękuję za odpowiedź.Zatem proszę o potwierdzenie czy dobrze rozumiem, że nie musimy jako firma być w wpisani w IE 529 i IE 599 jako eksporter, aby zastosować 0% stawki VAT? I jeśli nie będziemy wpisani to jakie to ma dla nas i dla naszego klienta konsekwencje?
Pozdrawiam
Sonko
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

stawka VAT 0% przy wywozie poza UE 4 dni 17 godzin temu #9426

  • Lukasz
  • Lukasz Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 3292
  • Otrzymane podziękowania: 159
  • Oklaski: 142
Dzień dobry,

wg mnie, z wypowiedzi naszego eksperta jednoznacznie wynika, że aby zastosować 0% stawkę VAT, m.in. trzeba spełnić warunki z art. 41 ust.11 ustawy VAT czyli:
- uzyskać potwierdzenie wywozu towaru poza UE (zazwyczaj IE 599)
- z dokumentu wywozowego (IE 529) musi wynikać, że dotyczy on sprzedawanych towarów.

Jeszcze raz zachęcam do zapoznania się z Interpretacją indywidualną
Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, 23 kwietnia 2018 r. (0112-KDIL1-3.4012.97.2018.2.JN).
Dla Waszej firmy najlepszym rozwiązaniem byłoby uzyskanie podobnej interpretacji indywidualnej, to powinno rozwiać wiele wątpliwości.

Pozdrawiam
ŁP
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.126 s.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj