Zaloguj się
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Zabezpieczenie towaru podczas transportu

Zabezpieczenie towaru podczas transportu 6 lata 3 miesiąc temu #8762

  • mmichalski
  • mmichalski Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Oklaski: 0
Dzień dobry!
Moja firma rozwozi spożywkę do sklepów. Chciałbym zasięgnąć Państwa opinii na temat tego kto jest odpowiedzialny za zabezpieczenie towaru podczas transportu - my czy nadawca towaru?
Często mamy z tym problem, bo nie zawsze produkty docierają do nas na paletach.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Zabezpieczenie towaru podczas transportu 6 lata 3 miesiąc temu #8763

  • Lukasz
  • Lukasz Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • Posty: 3688
  • Otrzymane podziękowania: 200
  • Oklaski: 159
Witam,

wg mnie należałoby się w tej sytuacji odwołać do Ustawy prawo przewozowe.
Możemy w niej znaleźć m.in. następujące zapisy [cyt.]: „przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności jeśli […] uszkodzenie przesyłki powstało z przyczyn występujących po stronie nadawcy lub […] niewywołanych winą przewoźnika [...]”. Czyli w praktyce prawie nigdy przewoźnik nie może ponosić odpowiedzialności za szkody w przewozie, wywołane nieprawidłowym unieruchomieniem ładunku, ponieważ to nadawca jest odpowiedzialny za dobór odpowiednich środków transportowych, nadawca wskazuje przewoźnikowi informacje niezbędne do prawidłowego wykonania przewozu i to nadawca musi zadbać aby sposób wykonywania przewozu nie skutkował jego wyłączeniem z przewozu.
Polecam ciekawe i kompleksowe omówienie tego problemu, opublikowane na tym portalu: Odpowiedzialność nadawcy za szkody wynikające z nieprawidłowego unieruchomienia ładunku oraz Odpowiedzialność nadawcy za szkody wynikłe z braku unieruchomienia ładunku na gruncie Konwencji CMR.
Godny uwagi jest także ekspercki komentarz Kto jest odpowiedzialny za rozmieszczenie i zabezpieczenie towaru na naczepie pojazdu?.

Pozdrawiam
ŁP
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Zabezpieczenie towaru podczas transportu 6 lata 3 miesiąc temu #8764

  • mmichalski
  • mmichalski Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Oklaski: 0
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Panie Łukaszu, jest Pan niezastąpiony!
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Czas generowania strony: 0.108 s.