Zaloguj się

Pierwsza mila w Kargowej - CHEP i Nestle Polska wprowadzają nowe rozwiązanie poolingowe

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Pierwsza mila w Kargowej - CHEP i Nestle Polska wprowadzają nowe rozwiązanie poolingowe Fot. CHEP

Nestlé zamienia białe drewniane palety na plastikowe europalety CHEP wielokrotnego użytku. Ma to zapewnić bezpieczeństwo półproduktów.

Producent żywności i napojów Nestlé wprowadza europalety plastikowe CHEP dla pierwszej mili łańcucha dostaw (First Mile Solutions) w swojej fabryce w Kargowej. Nowe rozwiązanie poolingowe, implementowane najpierw przez Nestlé, a teraz przez dostawców w Kargowej, pozwoli przekazywać surowiec bezpośrednio do procesu produkcji, czyli do tzw. "białej strefy". Dostawcy Nestlé dostarczają do fabryki płatki zbożowe wykorzystywane do produkcji batonów Lion. Półprodukty transportowane są na dużych paletach CHEP o wymiarach 1200 mm x 1000 mm i pakowane w tak zwane "Big Bags" (duże worki) o pojemności 200 kg.
Zastąpienie białych drewnianych palet nowoczesnymi plastikowymi paletami CHEP pozwala transportować surowce bezpośrednio do "białej strefy" przy zachowaniu zgodności łańcucha dostaw ze standardami spożywczymi, takimi jak International Featured Standards (IFS), British Retail Consortium (BRC) oraz Good Manufacturing Practices (GMP), wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

- W naszej branży, w procesie produkcji zachowana jest szczególna dbałość o bezpieczeństwo konsumenta. Dlatego zaproponowaliśmy naszym dostawcom, aby zamiast na paletach drewnianych, kluczowy dla nas surowiec dostarczali na paletach plastikowych. Chcieliśmy mieć pewność, że produkt będzie pozbawiony ciał obcych mogących pochodzić z palety drewnianej - mówi Iwona Barczyńska, Logistics Manager w Nestlé Polska. - Takie rozwiązanie daje pewność, że żadne zanieczyszczenia ani ciała obce z palety, nie dostaną się do surowców, a pośrednio do produktów gotowych. W naszej branży ma to znaczenie zasadnicze.

"Biała strefa" to miejsce, gdzie odbywa się produkcja, musi więc spełniać rygorystyczne wymogi w zakresie standardów higieny i bezpieczeństwa produkcji.

- Europalety plastikowe CHEP znakomicie sprawdzają się w środowisku ściśle regulowanym przepisami z zakresu higieny. Charakteryzują się nieporowatą powierzchnią, nie absorbują zapachów, a ich czyszczenie jest szybkie i łatwe. Nie ulegają też korozji ani zepsuciu, dlatego są preferowanym rozwiązaniem dla pierwszej mili łańcucha dostaw, czyli od dostawców do producentów - wyjaśnia Izabella Maczkowska-Ciborowska, Country General Manager Poland & Baltics, w CHEP Polska.

W przypadku białych drewnianych palet producenci nie mieli pewności czy płacą za sam surowiec, czy również za paletę.

- Waga białej drewnianej palety nie jest stała, na przykład z uwagi na wilgoć, którą pochłania. Paleta plastikowa CHEP ma zawsze stałą wagę, więc producent wie, że płaci tylko za sam surowiec - podkreśla Izabella Maczkowska-Ciborowska z CHEP Polska.

Na rynkach zachodnioeuropejskich palety plastikowe obecne są już od 10 lat i zainteresowanie nimi stale rośnie. W Polsce również stają się one coraz bardziej popularne. Według danych CHEP wykorzystanie palet plastikowych w Polsce w 2018 r. wzrosło o całe 50 procent.

Źródło: CHEP

O intralogistyce czytaj także:
- Inteligentna intralogistyka Dachsera dla OEZ
- Dematic - pionier branży intralogistyki wzmacnia polski rynek

Ostatnio zmieniany w sobota, 15 luty 2020 10:59
Zaloguj się by skomentować