Zaloguj się

W Świnoujściu powstanie głębokowodny terminal kontenerowy

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
W Świnoujściu powstanie głębokowodny terminal kontenerowy Fot. Port Świnoujście

Inwestycja ma wzmocnić i ugruntować rynkową pozycję zespołu portowego. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przyjmuje oferty od zainteresowanych realizacją projektu do 28 stycznia. Wykonawca i operator zostanie wyłoniony w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu jest częścią rządowego "Programu rozwoju portów morskich do 2030 roku", przyjętego do realizacji w ubiegłym roku. Celem przedsięwzięcia jest utworzenie z portów kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestycja wpisuje się również w unijną Strategię Europa 2020. Jej główne założenia, to tworzenie zmodernizowanych, inteligentnych i zintegrowanych sieci infrastruktury transportowej. "Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu - dążenie do osiągnięcia konkurencyjnego i przyjaznego środowisku systemu transportu" to również element Białej Księgi, wyznaczającej kierunki rozwoju multimodalnych korytarzy transportowych Wspólnoty Europejskiej.

- Stworzyliśmy ogólne ramy głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu, który docelowo ma osiągnąć zdolność przeładunkową minimum 2 mln TEU - podkreśla Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich portów Szczecin i Świnoujście. - Oczekujemy od zainteresowanych koncepcji terminala. Wybrany podmiot zrealizuje projekt, zagospodarowując część Zatoki i nieruchomości zgodnie z naszą koncepcją. Zwycięzca postępowania będzie musiał do minimum ograniczyć wpływ na otoczenie i środowisko zarówno w okresie budowy, jak i późniejszej eksploatacji terminala. To ma być "green terminal".

Wysunięte najdalej na zachód porty morskie - Szczecin i Świnoujście - leżą na pograniczu Polski i Niemiec, na najkrótszej drodze łączącej Skandynawię ze środkową i południową Europą wzdłuż międzynarodowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk (transeuropejska sieć transportowa TEN-T). Poprzez autostrady A11 i A20 skomunikowane są z europejskim systemem autostrad, a poprzez drogę krajową S3 (E-65) z południem Polski, Czechami i Słowacją i dalej na południe Europy. Oba porty mają także dogodne połączenia kolejowe - poprzez odrzańską magistralę łączą się z przemysłowymi ośrodkami zachodniej i południowej Europy. Lokalizacja umożliwia więc obsługę bogatego, międzynarodowego zaplecza oraz obsługę klientów z obszaru Morza Bałtyckiego. Istniejąca w Świnoujściu Baza Promowa i Ro-Ro może stać się jednym z ważniejszych ośrodków obsługi ładunków skandynawskich przywożonych statkami pełnomorskimi z różnych kontynentów, w tym z Dalekiego Wschodu. Nie możemy też wykluczyć, że skutki pandemii wpłyną na pojawienie się nowych połączeń żeglugowych z innych obszarów świata. Dodatkową szansę tworzy bezpośrednie sąsiedztwo terminala LNG. Coraz więcej statków, w tym dużych kontenerowców, wyposażonych jest w napęd wykorzystujący LNG. Możliwość bunkrowania paliwa w bezpośredniej bliskości miejsca przeładunku może stać się poważną zachętą do wyboru Świnoujścia jako portu regularnych zawinięć.
Terminal stanie się miejscem pracy dla co najmniej kilkuset osób, w zależności od stopnia zautomatyzowania. Jedno miejsce pracy w porcie morskim tworzy średnio dwa miejsca pracy w sektorze portowym oraz cztery kolejne - w otoczeniu bezpośrednim. Jednocześnie od każdego miejsca pracy bezpośrednio w porcie morskim uzależnionych jest ponad 30 kolejnych - w polskiej gospodarce.

Źródło: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

O inwestycjach logistycznych czytaj także:
- DACHSER uruchomił nowy oddział w Finlandii
- DB Schenker stawia nowoczesny i ekologiczny terminal przeładunkowy w Rzeszowie
- Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia w kluczowej fazie inwestycji

Ostatnio zmieniany w wtorek, 01 grudzień 2020 14:07
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe