Zaloguj się

Czas to pieniądz - fulfilment w Omnipack

Aby zoptymalizować wewnętrzne procesy biznesowe, firma Omnipack zdecydowała się na wdrożenie standardowej etykiety logistycznej GS1 w procesie przyjęcia towarów do magazynów. W efekcie skrócił się średni czas obsługi zamówienia internetowego o 2,3 godziny i uwolniło się ponad 70 procent czasu pracy koordynatora.

W czasie pandemii wielu producentów zostało zmuszonych do handlu internetowego, a część z nich nie powróci już do tradycyjnej formy sprzedaży lub zmniejszy jej zakres. Nic dziwnego zatem, że w ostatnich kwartałach konkurencja między sklepami online zwiększyła się. Ważnym elementem wpływającym na szybkość obsługi jest proces przyjęcia towaru, szczególnie w przypadku produktów, dla których rejestrowane są różne cechy, a nie jedynie ilość.

E-commerce na fali
Portal eMarketer przewiduje, że w tym roku wartość sprzedaży w internecie w Polsce wzrośnie o ponad 30%. Według prognoz portalu Statista, zawartych w badaniu Digital Market Outlook, przychody z handlu elektronicznego w naszym kraju osiągną w 2024 roku 17 miliardów dolarów. Ten wzrost zainteresowania e-handlem widoczny jest również w GS1 Polska. Już ponad 30% nowych Uczestników Systemu GS1 podało jako powód przystąpienia do systemu właśnie sprzedaż w internecie. Sektor e-commerce potrzebuje dostępu do bazy produktowej zidentyfikowanej numerem GTIN również w celu weryfikacji posiadanych danych produktowych.

Wielcy jutra
Omnipack to prężnie działająca firma, świadcząca kompleksowe usługi fulfilment dla ponad 100 klientów: średniej wielkości sklepów e-commerce na terenie kraju oraz całej Europy. Omnipack założył doświadczony zespół praktyków, w odpowiedzi na rosnące potrzeby i wymagania branży logistycznej oraz e-commerce. Firma zapewnia magazynowanie, pakowanie, wysyłkę zwrotów oraz szereg usług dodatkowych. Aby zoptymalizować wewnętrzne procesy biznesowe, firma Omnipack zdecydowała się na wdrożenie standardowej etykiety logistycznej GS1 w procesie przyjęcia towarów do magazynów. Wyzwaniem na drodze do sukcesu okazała się weryfikacja obecnych procesów i wyznaczenie alternatywnych rozwiązań. W tym celu przeprowadzono symulację bazującą na metodyce Łukasiewicz - Instytutu Logistyki i Magazynowania.

Gdy szybciej znaczy lepiej
Zastosowanie etykiety logistycznej skróciło czas przetwarzania zamówienia o 2,3 godziny, a średni czas pracy skrócił się o 1 godzinę. Etykieta logistyczna GS1 zwiększyła stopień automatyzacji przyjęcia towaru: zaangażowanie koordynatora w proces spadło z 94,11% do 16,12%. Numerów partii czy daty ważności nie trzeba już wprowadzać ręcznie.

- Bezsprzecznie handel elektroniczny w Polsce jest bardzo perspektywiczny. Przyglądając się jego rozwojowi za granicą i trendom związanym z pandemią, można spodziewać się jeszcze dynamiczniejszego wzrostu e-handlu, którego ważny element stanowi logistyka. Cena, szybkość dostawy i zwrotu coraz częściej decydują o wyborze produktu i e-sprzedawcy. Wdrożenie standardów GS1 usprawnia logistykę e-commerce, przyspiesza i automatyzuje procesy, sprawiając, że przesyłka dociera do odbiorcy szybciej - komentuje Magdalena Krasoń-Wałęsiak, Menedżer ds. e-commerce, GS1 Polska.

Produkty bez numerów GTIN lub z uszkodzonymi identyfikatorami są automatycznie znakowane poprzez skanowanie produktu, a wszelkie raporty związane z tymi niedogodnościami są generowane automatycznie. Porównując dane zeskanowanych produktów z danymi wynikającymi z awizacji dostawy, system dokonuje korekty i informuje koordynatora o różnicach.

- Dla firmy, która zajmuje się obsługą logistyczną przedsiębiorstw z sektora e-commerce, takiej jak Omnipack, czas realizacji zlecenia ma kluczowe znaczenie, a jednym z najważniejszych czynników sprawnej obsługi zamówienia jest prawidłowy proces przyjęcia towaru. Dlatego zdecydowaliśmy, aby zaprojektować proces przyjęcia, bazując na sprawdzonych globalnie standardach GS1 - mówi Rafał Szcześniewski, Founder & COO w Omnipack sp. z o.o. - Skan etykiety logistycznej z numerem SSCC pozwala nam automatycznie wprowadzić do systemu datę przydatności, numer partii czy inne, kluczowe dla naszego Merchanta dane. Owa spójność informacji jest istotna z perspektywy poprawnego funkcjonowania różnych połączonych systemów i zautomatyzowanej wymiany informacji.

Wyniki wdrożenia w formie pliku PDF znajdują się w załączniku poniżej.

Więcej o działaniach GS1 Polska można przeczytać także:
- GS1 Polska wprowadza nową usługę - Kod Patrol
- Większa efektywność sprzedaży B2B w branży budowlanej dzięki standardom GS1
- Kody kreskowe ułatwią zakupy osobom niewidomym
- GS1 Polska uruchomiła platformę eProdukty

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 19 luty 2021 08:51
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe