Zaloguj się

Jak ogólnoświatowe trendy wpływają na rozwój technologii w branży transportowej?

Jak ogólnoświatowe trendy wpływają na rozwój technologii w branży transportowej?

Agnieszka Szwaj, Marketing Manager Poland & EE, Webfleet Solutions:
Rok 2020, pomimo wielu perturbacji i zawirowań ekonomicznych dla "elektryków", był przełomowy. O 75% zwiększyła się liczba dostępnych na rynku modeli pojazdów elektrycznych, a liczba punktów ładowania na świecie wzrosła o 40%. Przewiduje się, że roczna dynamika wzrostu flot EV do 2030 roku wynosić będzie średnio 36%, a 15% światowej floty będzie do tego czasu elektryczna. Transformacja już się rozpoczęła, ale jej tempo będzie zróżnicowane w różnych regionach. Jest to także ściśle związane z wprowadzanymi w całej EU regulacjami dotyczącymi obniżania emisji CO2 oraz różnymi lokalnymi zachętami podatkowymi czy finansowymi. Amsterdam ma być miastem wolnym od emisji od 2025 r. dla samochodów ciężarowych i pojazdów dostawczych, a od 2030 r. dla wszystkich pojazdów. Londyn ma osiągnąć ten stan w 2040 r., a Hamburg i Paryż w 2050. W Polsce elektromobilność dopiero raczkuje, ale widać już pierwsze pozytywne sygnały zapowiadające wzrost. Według Licznika Elektromobilności uruchomionego przez PSPA oraz PZPM, do końca listopada 2020 r. w Polsce zarejestrowanych było 17121 samochodów z napędem elektrycznym, co stanowi 120% wzrostu w stosunku do analogicznego okresu 2019 r.

Floty polskich firm będą coraz bardziej zelektryfikowane. Teraz jest czas, kiedy wiele firm, które chcą zyskać przewagę konkurencyjną, zaczyna poważnie rozważać i planować elektryfikację. Niesie to za sobą wiele istotnych zmian w infrastrukturze i procesach działania firm. Fleet menedżerowie muszą nauczyć się funkcjonować w nowym środowisku i wypracować efektywne procedury: od znalezienia i wyboru właściwych pojazdów, przez kalkulację kosztów ładowania i zapewnienie dostępu do infrastruktury ładowania po wypracowanie nowych algorytmów planowania tras oraz obsługi zamówień. Telematyka, dostarczając na bieżąco rzetelnych danych o pojazdach i ich użytkowaniu, może istotnie te zmiany przyspieszyć, ułatwić i zoptymalizować.

Główne obawy zarządzających flotą w przypadku pojazdów elektrycznych dotyczą tego czy pojazdy wskazane do realizacji określonych zadań mają odpowiedni poziom naładowania baterii i zasięgu jazdy oraz, czy będą w stanie w razie potrzeby doładować baterie. Dzięki telematyce nadzorujący są w stałym kontakcie ze swoją flotą - niezależnie od tego, czy kierowcy są aktualnie w trasie, czy na postoju, mają pełną informację o dokładnej lokalizacji oraz o wszystkich kluczowych parametrach pojazdu. Kierownik floty może uwzględniać pozostały zasięg jazdy pojazdu przy planowaniu obsługi sekwencji zamówień lub wyborze pojazdu do pracy. Jednocześnie kierowcy korzystający z terminali mają wgląd w lokalizację użytecznych punktów dla pojazdów elektrycznych, w tym stacji ładowania w danym regionie. Najciekawszy, a może i najważniejszy jest fakt, że rozwiązanie telematyczne zapewnia też wgląd w to, jak styl jazdy wpływa na naładowanie pojazdu. Dzięki dokładnym danym można zidentyfikować zachowania, które pochłaniają najwięcej energii i podjąć kroki w celu poprawy wydajności. Telematyka ułatwia także kontrolę kosztów. Znając stopień naładowania pojazdu oraz planowaną odległość, którą pojazd musi pokonać, można efektywnie zaplanować jego ładowanie i zdecydować, czy warto go naładować w godzinach szczytu, czy można poczekać i przez to uniknąć niepotrzebnie wysokich kosztów.

Podsumowując, telematyka ułatwia i usprawnia zarządzanie pojazdami elektrycznymi dzięki uwzględnianiu zasięgów i poziomu naładowania w planowaniu tras i obsłudze zleceń oraz obniża koszty eksploatacji dzięki danym o wzorcach ładowania - ustaleniu optymalnego czasu i miejsc ładowania.

Na platformie WEBFLEET zarządzający flotą mogą już teraz za pomocą jednego interfejsu monitorować i zarządzać pojazdami wszystkich typów - zarówno tych z silnikami spalinowymi, hybrydami, jak i elektrycznymi. Obserwujemy, w jaki sposób eksploatowane są "elektryki" w firmach i jakiego rodzaju wsparcia potrzebują ich użytkownicy i osoby nimi zarządzające. Segment pojazdów elektrycznych uważamy za strategiczny i możecie się Państwo spodziewać, że w 2021 r. co kwartał pojawiać się będą u nas nowe funkcje dla EVs.

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 11 styczeń 2021 09:21
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe