Zaloguj się

Jakie są trendy w logistyce magazynowej?

Jakie trendy dominują obecnie w logistyce magazynowej?

Ryszard PytelRyszard Pytel, Prezes DataConsult SA: Obserwując ostatnie trendy, widzę postępujący rozwój automatyki magazynowej, związany ze wzrostem wynagrodzeń pracowników i zwiększaniem się ilości obsługiwanych dokumentów magazynowych. Automatyka w magazynach jest nieodzowna. Natomiast nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Trudno jest dobrać właściwą automatykę dla magazynu, w którym nie korzysta się ze zunifikowanych opakowań zbiorczych. W tym wypadku automatyka nie jest w stanie obsłużyć wszystkich procesów. Natomiast jeżeli mówimy o magazynie produkcyjnym, to automatyka to jest coś, w co firma powinna iść, bez dwóch zdań. Szczególnie jeżeli koszt zwrotu z inwestycji zamyka się w okresie 4-6 lat. Zawsze rozwiązania WMS, które będą sterowały tą automatyką, będą niezbędne.

Ja jestem wielkim fanem automatyki magazynowej. Powszechną wiedzą jest fakt, że optymalniej jest, kiedy to towar przyjeżdża do człowieka, a nie człowiek musi iść po towar. I w tym kierunku będzie to wszystko podążało. Oczywiście tam, gdzie jest to możliwe i opłacalne. Jestem przekonany, że na pewno będą następowały zmiany w strategiach obsługi Klientów, coraz większy nacisk będzie położony na e-commerce, na to, żeby magazyny obsługiwały wiele strategii wyjścia jednocześnie i nie nakładały się na siebie. Do niedawna jeszcze wiodącym trendem do obsługi sklepu internetowego było wydzielenie osobnego, wirtualnego magazynu, gdzie były składowane konkretne zasoby przewidziane tylko i wyłącznie do obsługi kanału e-commerce. Taka strategia zabezpieczała firmy przed podkupieniem towaru, bądź nieznalezieniem go przez magazyniera. Natomiast powodowała bardzo dużo ruchów wewnętrznych, które zmniejszały wydajność pracy. W tym momencie bardziej dominują strategie związane z obsługą kanałów omnichannel, czyli wielu kanałów jednocześnie, właśnie po to, żeby nie trzeba było robić tych dodatkowych ruchów w magazynie. Wszędzie firmy szukają optymalizacji, czyli jak najbardziej wydajnie, jak najmniejszą ilością ruchów.

Zmiany w trendach zakupowych i w następstwie w obsłudze Klientów spowodowały, że przedsiębiorcy dla swoich magazynów wybierali takie systemy WMS, które były gotowe szybko przełączyć się na rozwiązania e-commercowe. ExpertWMS® od DataConsult pozwala na szybką integrację z platformami e-commerce i systemami kurierskimi, a więc idealnie wpisał się w potrzeby rynku. Co więcej, w najnowszej wersji 5.3.0 systemu potężnie rozbudowaliśmy system przyjmowania i rozliczania zwrotów, typowo pod sklepy internetowe i sieci handlowe.
Więcej na temat zwrotów w systemie ExpertWMS® w naszym artykule: https://dataconsult.pl/nowosc-dodatkowe-narzedzie-do-obslugi-zwrotow-w-systemie-5-3-0-expertwms/

 

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 06 grudzień 2021 10:07
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe