Zaloguj się

Mniejszy magazyn - większe możliwości

Mniejszy magazyn - większe możliwości Fot. 7R

Jeszcze do niedawna magazyn kojarzony był z dużą halą do składowania towarów, usytuowaną gdzieś daleko za miastem. Tymczasem dywersyfikacja w zakresie lokalizacji oraz struktury najmu tych obiektów to dziś wyraźny trend. Poza powierzchnią składowania, magazyny zlokalizowane w granicach miejskich oferują przestrzenie biurowe, produkcyjne, laboratoria, czy showroomy. Odpowiadając na potrzeby różnorodnych grup najemców, magazyny miejskie wypełniają lukę na rynku najmu. 

Według danych CBRE rośnie popyt na miejskie magazyny, które łączą funkcję składowania towarów z funkcją biurową oraz na tzw. magazyny ostatniej mili. W całej Polsce w budowie jest ponad 201 000 mkw. takich obiektów, z czego aż 81% w miastach regionalnych. Deweloper magazynowo-przemysłowy 7R uruchomił swoją sieć magazynów miejskich 7R City Flex Last Mile Logistics w 2018 r., a pierwsze nieruchomości tego typu powstały w Łodzi i Rzeszowie. Obiekty usytuowane w granicach miejskich, około 30 minut jazdy od centrum, oferują małe moduły powierzchni na wynajem.

Ze względu na usytuowanie magazynów Last Mile w granicach administracyjnych miast, zainteresowane są nimi firmy, dla których najważniejsze jest szybkie dotarcie do odbiorcy docelowego, dlatego dobrze sprawdzają się w operacjach prowadzonych przez branżę e-commerce. Tego typu nieruchomości pozwalają być bliżej klienta i zoptymalizować procesy tzw. logistyki ostatniej mili. Magazyny miejskie pełnią jednak rolę wielofunkcyjnych obiektów, oferujących wysokiej klasy powierzchnie biurowe z bezpośrednim dostępem do części produkcyjnej, szkoleniowej, serwisowej czy też reprezentacyjnej (np. showroom połączony z biurem handlowym). W znacznym stopniu umożliwiają stworzenie przestrzeni kontaktu klienta z produktem czy marką. Ta elastyczność doboru niezbędnej dla najemcy powierzchni powoduje, że niemal wszystkie branże mogą być beneficjentami tego typu nieruchomości.

- Poza dużymi parkami logistycznymi typu big box, budujemy też obiekty 7R City Flex Last Mile Logistics w miastach i dzięki temu odpowiadamy na potrzeby każdego etapu procesu logistycznego oraz dostarczamy powierzchnię przemysłową klientom z wielu branż. Ze swoimi projektami 7R City Flex jesteśmy obecni w Warszawie i wielu miastach regionalnych, takich jak Trójmiasto, Łódź, Szczecin, Wrocław, Kraków, Rzeszów, Sosnowiec, Poznań, Katowice, czy Lublin - i wciąż poszerzamy listę lokalizacji - komentuje Maciej Krawiecki, Head of Leasing w 7R.

Kto wybiera magazyn miejski
Komfort miejskich lokalizacji magazynowo-przemysłowych doceniło już wiele firm. W kompleksie 7R City Flex Warsaw Airport I powstało pierwsze w Polsce centrum szkoleniowe dla pilotów komercyjnych firmy Avenger Flight Group. Obiekt przygotowany został w oparciu o restrykcyjne warunki wymagane do funkcjonowania nowoczesnych symulatorów lotów. W tym samym kompleksie działalność prowadzi także firma farmaceutyczna Cefea, zajmująca się pakowaniem i przepakowywaniem produktów leczniczych oraz obsługą logistyczną badań klinicznych. Nowoczesne branże wymagają od dewelopera zastosowania najwyższej klasy rozwiązań technicznych.

- Jednym z pierwszych najemców naszych City Flexów była sieć RTV Euro AGD, która dziś wynajmuje od nas powierzchnie pod swoje centra dystrybucyjne w pięciu różnych lokalizacjach w całym kraju. Przyspiesza tym samym dotarcie do drzwi klientów końcowych, zaopatrzenie salonów stacjonarnych, a także stwarza możliwość odbiorów osobistych zakupionych towarów w miejscu ich składowania - dodaje Maciej Krawiecki.

Innym przykładem najemcy magazynu miejskiego jest PIKA, spółka specjalizująca się w outsourcingu zarządzania dokumentami, ich przetwarzaniem oraz dystrybucją. W ramach 7R City Flex Wrocław Airport deweloper 7R przygotował obiekt o ponadprzeciętnej wysokości w świetle budynku, sięgającej 18 m. To powierzchnia dostosowana do rygorystycznych standardów składowania dokumentów. Projekt dla PIKA realizowany został w formule BTS, czyli zaprojektowany i zbudowany zgodnie z potrzebami tego najemcy, jak np. zwiększona wytrzymałość posadzki z obciążeniem nawet do 10,4 t.

City Park, czyli większa wersja City Flexa
Deweloper 7R pozyskał z początkiem roku grunt pod dwa nowe projekty typu Last Mile w ciekawych lokalizacjach w Warszawie. Pierwszy z nich powstanie przy ul. Osmańskiej, w pobliżu Lotniska Chopina, drugi – przy ul. Rzecznej na Targówku. Inwestycja 7R City Park Warsaw Airport III przy Osmańskiej zaoferuje dwa budynki o łącznej powierzchni najmu 24 000 mkw. Powstaje tu nowe centrum badawczo-rozwojowe Polfy Warszawa, budowane według najwyższych, rygorystycznych standardów dotyczących rozwoju, produkcji i przechowywania leków. Z kolei w ramach 7R City Park Warszawa-Targówek powstaną dwie hale magazynowe o całkowitej powierzchni 31 970 mkw. 

- W granicach miejskich budujemy także obiekty typu City Park, które od City Flexów różnią się przede wszystkim bardziej pojemną halą magazynową czy możliwością dostarczenia większego metrażu biur/ powierzchni produkcyjnej, a co za tym idzie, minimalnym modułem najmu - doprecyzowuje Maciej Krawiecki.

Obiekty magazynowo-przemysłowe w granicach aglomeracyjnych to doskonała lokalizacja do rozwoju produkcji. W ramach kompleksu 7R City Park Poznań powstanie pierwsza europejska fabryka Ningbo Tuopu Group, chińskiej firmy z branży motoryzacyjnej. Tuopu współpracuje ze światowymi liderami sektora automotive, m.in. BMW, Mercedes- Benz, Audi, Porsche, Volkswagen, Chrysler, Ford, Geely i koncernem General Motors. Poznańska fabryka o powierzchni ponad 30 000 mkw. produkować będzie podzespoły do samochodów elektrycznych. Zatrudnienie znajdzie tu 450 osób, a dobre skomunikowanie z centrum Poznania jest niewątpliwym atutem dla przyszłych pracowników fabryki.


Artykuł pochodzi z czasopisma LOGISTYKA 6/2021.
e-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

 

Bądź na bieżąco, zamów prenumeratę czasopisma LOGISTYKA!

   

O rynku powierzchni magazynowych czytaj także:
7R sprzedał kompleks pięciu budynków logistycznych do Savills Investment Management
Raport Cushman & Wakefield - Marketbeat Polska - III kwartał 2021 roku
Raport Axi Immo - polski rynek magazynowy w III kw. 2021 r.
Spektakularny popyt na magazyny
MDC² rozpoczyna nową inwestycję na Górnym Śląsku
7R buduje specjalistyczny magazyn BTS dla Aluprof SA
GLP rozbudowuje Pomorskie Centrum Logistyczne
Grupa Raben zajmuje Panattoni Park Gdańsk Airport

Ostatnio zmieniany w środa, 05 styczeń 2022 11:04
Zaloguj się by skomentować