logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Doradzać nie każdy może - cz. 2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przedsiębiorca może rozwiązać „problem logistyczny” bez wsparcia konsultantów, ale wtedy bazuje wyłącznie na swojej wiedzy i doświadczeniu związanym przeważnie z tą samą branżą, co w dużej mierze wyklucza możliwość oceny sytuacji z szerszej perspektywy. Niezależne firmy konsultingowe w ścisłej współpracy z klientem z jednej strony korzystają ze swojego przekrojowego doświadczenia, a z drugiej łączą to z ekspercką wiedzą klienta na temat specyfiki branży i logistyki w jego firmie. W ten sposób opracowywane są wspólnie unikalne i najefektywniejsze rozwiązania.

Kupując gotowe koncepcje logistyczne trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Klient może wybrać tylko takie systemy, które znajdują się aktualnie w ofercie danego dostawcy. Dlatego takie rozwiązanie nie może być w pełni dopasowane do potrzeb danej firmy. Natomiast niezależne firmy konsultingowe sięgają do rozwiązań, pochodzących z różnych źródeł i wybierają z nich najbardziej optymalne. Poza tym przejmują na siebie pełną odpowiedzialność za propozycje przedstawione na etapie doradztwa. Dzięki temu, oprócz obiektywnej optymalizacji, umożliwiają zaoszczędzenie czasu i zasobów oraz minimalizację ryzyka, co w efekcie przekłada się na korzyści finansowe i organizacyjne. Jednak takie niesztampowe rozwiązania sporo kosztują i nie każde przedsiębiorstwo na nie stać, dlatego profesjonalne usługi doradczo-projektowe są zarezerwowane z reguły dla tych większych. Przy dużej skali działalności efekty pracy doradcy są szybko widoczne, a każda poprawa daje szybko wymierne efekty finansowe.

Z kolei małym firmom, które byłyby w stanie funkcjonować bardziej efektywnie dzięki poradom fachowców, zależy często na szybkich i wymiernych korzyściach i dlatego nie korzystają z tego typu usług. Doradztwo logistyczne oferowane firmom obejmuje najczęściej obszary strategiczny, taktyczny i operacyjny. Ten pierwszy to analizy, modele i koncepcje całego łańcucha dostaw - od zaopatrzenia, poprzez produkcję aż po dystrybucję. Z kolei działalność taktyczna i operacyjna przyczynia się do realizacji powziętych celów strategicznych. Na tych poziomach doświadczeni fachowcy doradzają, w jaki sposób najefektywniej zarządzać poszczególnymi elementami zintegrowanego łańcucha dostaw.

W czasach, gdy firmy tną koszty i niechętnie wydają pieniądze, rośnie zainteresowanie usługami z zakresu doradztwa strategicznego. Doradcy wszelkiego rodzaju - w tym logistyczni - nie zawsze są mile widziani w drzwiach potencjalnych klientów w takim okresie. Wiele firm zaczyna jednak myśleć bardziej strategicznie, zdając sobie sprawę, że podjęcie odważnej decyzji ponownej analizy łańcucha dostaw i jego optymalizacji, właśnie w okresie stagnacji może najbardziej ich wyróżnić od konkurencji. Wtedy najbardziej popularny jest audyt logistyczny, który np. identyfikuje wąskie gardła w procesach logistycznych, optymalizuje łańcuch dostaw, sieci dystrybucji czy zarządzania zapasami.

W okresie prosperity firmy więcej inwestują, budując m.in. nowe obiekty. W tym czasie wzrasta zapotrzebowanie na projekty koncepcyjne magazynów, przetargi na wyposażenie logistyczne i profesjonalne zarządzanie realizacją. Firmy, które zdecydują się na korzystanie z usług firmy konsultingowej w zakresie logistyki, powinny przede wszystkim nastawić się na pełną współpracę, otwartość i zaufanie. Bez tego projekt zawsze skończy się niepowodzeniem.

Istotą konsultingu logistycznego jest współpraca z klientem - doradca zapewnia know-how i doświadczenie praktyczne z wielu projektów, klient zapewnia wiedzę na temat specyfiki przedsiębiorstwa i jego działalności.
Poza tym przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na mniejszą skalę powinny bardziej uzbroić się w cierpliwość, ponieważ koncepcje logistyczne na ogół przynoszą korzyści w dłuższym okresie niż by to chcieli sami klienci, dlatego musi to być zawsze decyzja dokładnie przeanalizowana i skalkulowana.

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN walczy z podróbkami

PKN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych  i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj