logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Odpady domowe ulegające biodegradacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ważnym zagadnieniem dla codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego jest sposób pozbywania się zbędnej materii - odpadów komunalnych. Znajduje się w nich frakcja ulegająca szybkiemu rozkładowi i z tego względu można zaliczyć je do FMCG. Do tej grupy materii, która powinna być szybko usuwana, należy zaliczyć: odpadki kuchenne organiczne: roślinne i zwierzęce, a przypadku zabudowy jedno- czy dwurodzinnej, także odpady zielone ogrodowe (na przykład ścięta trawa, liście, owoce nie nadające się do spożycia). Należy podkreślić, że w przypadku wywozu raz na dwa tygodnie, w okresach ciepłej pogody ma miejsce rozkład wymienionych odpadów w pojemnikach. W wielu przypadkach nie można zwiększyć częstotliwości wywozu z powodu kosztów transportu. Przeprowadzone na początku XXI wieku w Polsce badania wykazały, że wśród wydatków na usługi związane z ochroną środowiska, 66,9% stanowiły opłaty za usuwanie odpadów płynnych, a 33,1% za usuwanie komunalnych odpadów stałych. Sposobem na przyszłe zmniejszenie kosztów wywozu i przetwarzania zbędnej w gospodarstwach domowych materii może być wprowadzenie zbiórki zbędnych w gospodarstwach domowych odpadów w dwóch pojemnikach - suchym i mokrym. Należy także wprowadzić inne rozwiązania, które umożliwią częstsze pozbywanie się z gospodarstw domowych odpadów ulegających szybkiemu rozkładowi. Warto podkreślić, że przyjęte przez Polskę międzynarodowe akty prawne zakazują składowania odpadów ulegających biodegradacji. Do 2010 roku należy ograniczyć deponowanie ich o 25% w stosunku do 1995 roku.

Poza obniżaniem kosztów codziennego życia w gospodarstwach domowych oraz międzynarodowymi aktami prawnymi, należy wspomnieć o ponoszonych przez całe społeczeństwo kosztach zewnętrznych. Generowane są one między innymi w wyniku samochodowego transportu towarowego. Składa się na niego: emisja zanieczyszczeń, hałas, wypadki, strata czasu z powodu zatłoczenia. Według danych z 2000 roku, dla 17 krajów Europy Zachodniej koszty drogowego transportu towarowego wynosiły 211,7 euro na 1 000 tonokilometrów. W 2004 roku w Polsce miało miejsce 4 500 wypadków z udziałem samochodów ciężarowych. Zginęło w nich 470 osób, a 1 700 zostało rannych.

Założenia dla systemu zbierania odpadów ulegających szybkiemu rozkładowi
Ważnym zagadnieniem przy w realizowaniu i wprowadzaniu systemu zbierania odpadów ulegających szybkiemu rozkładowi staje się wskazanie obszaru, którego dotyczy. Obecnie w Polsce na obszarach wiejskich i rekreacyjnych (wsie, małe miasta) cześć tych odpadów zagospodarowywana jest przez mieszkańców. Problem zbierania dotyczy jedynie obszarów dużych miast oraz zwartych obszarów zurbanizowanych. Na tym obszarze nie jest wskazane zwiększanie ruchu ulicznego, szczególnie w przypadku samochodów ciężarowych. Wykonane jeszcze w latach 90. XX wieku badania wykazały brak akceptacji mieszkańców dla ruchu ciężkich samochodów specjalistycznych po osiedlowych uliczkach. Konieczne jest wprowadzenie systemu zbierania, który nie spowoduje dodatkowych dużych opłat. Wiele codziennych działań mających miejsce w gospodarstwie domowym realizujemy z minimalnymi kosztami własnymi. Wielokrotnie akceptujemy bowiem ochronę środowiska przyrodniczego jedynie w przypadku, kiedy nie ponosimy osobiście żadnych kosztów lub nie tracimy korzyści. Przeprowadzone badania wykazały, że dobry jakościowo kompost powstaje jedynie ze zbiórki odpadów, ulegających szybkiemu rozkładowi i pochodzących z gospodarstw domowych. Nie można go uzyskać z komunalnych odpadów zmieszanych. W związku z tym, prawdopodobnie konieczne będzie wprowadzenie osobnej zbiórki odpadów zielonych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2007.

Ostatnio zmieniany piątek, 14 marzec 2008 12:13
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku…

VIVE Transport Liderem Logistyki w programie badawczym Operator Logistyczny Roku 2017

7 grudnia br., podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji, w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie, ogłoszone...

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

DHL i przedsiębiorcy łączą siły podczas DHL Innovation Day 2017

7 grudnia br. firma DHL zgromadziła czołowych liderów i start-upy w dziedzinie logistyki i technologii,...

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Strategiczna współpraca Grupy Azoty i CTL Logistics

Grupa Azoty podpisała porozumienie z CTL Logistics w sprawie m.in. przejęcia spółek celowych, a tym...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj