logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Kryzys w światowym przemyśle motoryzacyjnym jako nowe wyzwanie dla logistyki - cz. 3

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Kryzys w światowym przemyśle motoryzacyjnym jako nowe wyzwanie dla logistyki - cz. 1

Kryzys w światowym przemyśle motoryzacyjnym jako nowe wyzwanie dla logistyki - cz. 2

Transport indywidualny jest największym emitentem CO2. W latach 1990 – 2004 jego emisja w transporcie UE wzrosła o 26%. Powodem tego jest przyrost przeciętnego ciężaru nowego pojazdu o około 15%, przy jednoczesnym wzroście mocy silnika o około 30%. Jest więc niemal pewne, że popyt na świecie będzie wzrastał na te modele, które są ekonomiczne w eksploatacji i które są napędzane paliwem ekologicznym. Nawet w USA od pewnego czasu ta zmiana zachowania popytu staje się zauważalna. Masowe rynki Chin i Indii będą natomiast długo otwarte przede wszystkim na sprzedaż tanich aut. Nie dziwi zatem fakt stymulowania w ostatnich latach w wielu rozwiniętych krajach badań i wspierania rozwoju mobilności elektrycznej (rozumianej jako eksploatacja samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym), co wpływa na opcję wzrostową tej nowej technologii w przemyśle motoryzacyjnym. Nawet, gdy ma się świadomość wszystkich problemów związanych z wykorzystaniem tego rodzaju napędu w samochodach. Wysokie koszty produkcji pojazdów i napędów, ograniczona moc baterii, niska maksymalna prędkość i długie okresy ładowania stwarzają problemy hamujące rozwój. Należy jednak wskazać na to, że będą zmieniane nie tylko systemy napędu i źródła energii, lecz także wdrażane lżejsze fotele, nowe koncepcje karoserii i dodatkowe agregaty (na przykład urządzenia klimatyczne). Do roku 2020 udział nowych napędów elektrycznych lub hybrydowych we wszystkich regionach świata wyniesie 20 - 25%. Korzyści z tego odniosą przede wszystkim dostawcy w wyniku przesunięcia procesów w łańcuchach tworzenia wartości (do 75% w roku 2015). Eksperci szacują, że "elektro-flota" w Europie do roku 2020 liczyć będzie nawet ponad 8 mln jednostek. Jeszcze mocniej wzrosną udziały samochodów hybrydowych i z napędem na gaz ziemny, co pozwala na przypuszczenie, że scenariusz udziału 20 do 40% wszystkich europejskich nowych pojazdów z alternatywnym napędem jest prawdopodobny. Techniki konwencjonalne będą oczywiście rozwijane w sposób równoległy, ale stale będzie rósł udział pojazdów elektrycznych, szczególnie w krajach o wysokim poziomie rozwoju.

Szacuje się, że w Niemczech w roku 2020 udział pojazdów elektrycznych wyniesie na rynku 5%, natomiast z silnikiem hybrydowym (hybrid, mild hybrid, full hybrid, range extender i plugin hybrid) około 20%. Dla producentów o tradycyjnej, kurczącej się technologii, będzie oznaczało to przymus poszukiwania "tanich" lokalizacji. Tym bardziej, że mobilność elektryczna w wielu krajach jest wspierana przez rządy. Przykładowo, w Japonii kwoty te w sektorach badawczych sięgają rocznie 250 mln USD!
Przejście na nowe, innowacyjne technologie napędu, spowoduje następujące zmiany:

  • zmiany w obszarach funkcjonalnych wzdłuż łańcucha tworzenia wartości zmiany modeli biznesowych
  • zmniejszenie znaczenia pojazdu elektrycznego jako symbolu statusu i nośnika wizerunku.

Specjaliści z branży wskazują na 4 możliwe trendy w rozwoju łańcucha tworzenia wartości przy produkcji samochodu z napędem elektrycznym.
O ile w tradycyjnej produkcji przy wysokim takcie sprawą kluczową było opanowanie kompleksowości i oferowanie zindywidualizowanych rozwiązań przy dążeniu do minimalizacji kosztów, to w przypadku mobilności elektrycznej produkcja nabierze zdecydowanie charakteru modularnego i stanie się mniej złożona, podobnie jak w przypadku wytwarzania "pecetów". Tradycyjni producenci staną się - w skrajnym przypadku - integratorami systemowymi. Co to może oznaczać dla producentów tradycyjnych napędów i ich dostawców, z uwagi na koszty siły roboczej, można tylko pospekulować. Tradycyjny proces zaopatrzenia w przemyśle motoryzacyjnym jest ukierunkowany na optymalizację wytwarzania we własnym zakresie oraz zewnętrzne pozyskanie modułów i komponentów, a także na ograniczanie "odpływu wiedzy" do dostawców modułów. W przypadku pojazdów elektrycznych, całe zespoły będą sprowadzane od kontraktowych dostawców ("contract manufacturers"). Dzięki temu łańcuch zaopatrzenia stanie się bardziej prosty, a wzmocnieniu ulegnie globalny system zaopatrzenia. "Global sourcing" będzie natomiast oznaczał w praktyce mniej dostawców i ograniczoną różnorodność wariantową. Czy powstanie zatem groźba podjęcia próby budowania pojazdów elektrycznych przez byłych dostawców pierwszego rzędu, mimo siły rynkowej i siły marek u tradycyjnych producentów?

Tradycyjny proces rozwoju w przemyśle motoryzacyjnym jest ukierunkowany na optymalizację istniejących i rozwój nowych silników spalinowych w dużych, zintegrowanych centrach rozwoju u producentów. Rozwój napędów elektrycznych stanowi tylko wariant w procesie rozwoju. Po przejściu do mobilności elektrycznej producenci samochodów mogliby stać się integratorami systemowymi bez możliwości kreowania aktywnego rozwoju. Powstaje zatem pytanie, czy i jak producenci mogą zachować zdolność do różnicowania produktów w szczególności, gdy zabraknie im kompetencji w zakresie wytwarzania baterii i rozwoju lekkich karoserii. Marketing producentów samochodów stanie również przed wyzwaniem, ponieważ na znaczeniu zyska racjonalność decyzji konsumenckich i zmieni się zachowanie popytu (popyt na mobilność zamiast popytu na samochody).

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2010.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 13 kwiecień 2012 14:34

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Mostostal Pomorze z nowym magazynem na Wyspie Ostrów

Mostostal Pomorze z nowym magazynem na Wyspie Ostrów

Firma Mostostal Pomorze, wyspecjalizowany wykonawca robót w branży konstrukcji stalowych, wynajęła ponad 1500 m kw....

Szybsze opłacanie faktur celnych z DHL Express

Szybsze opłacanie faktur celnych z DHL Express

Jednym z celów DHL Express jest upraszczanie handlu międzynarodowego, dlatego firma wdrożyła kolejną innowację dla...

Po raz siódmy wezmą się za elektrośmieci

Po raz siódmy wezmą się za elektrośmieci

Od 27 maja do 14 czerwca br. dziesięć firm z branży nieruchomości komercyjnych przeprowadzi zbiórkę...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj