logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Jak firmy logistyczne wspierają branżę automotive?

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Motoryzacja jest jedną z dziedzin przemysłu, która ma największy udział we wzroście polskiego PKB oraz eksportu. W I kwartale 2017 r. wyprodukowano 125,9 tys. aut osobowych. Gdyby rynek automotive był niezależną gospodarką, zająłby 6. miejsce w rankingu największych państw globu. Patrząc na prężny rozwój tej branży, trzeba postawić dwa pytania: jak firmy logistyczne wspierają branżę motoryzacyjną? Oraz na co powinna zwrócić uwagę firma z branży automotive, która wybiera do współpracy operatora logistycznego?

Czym należy się kierować wybierając operatora logistycznego?
W branży automotive bardzo ważny jest wybór operatora logistycznego, który odpowiada za załadunki i rozładunki, przewóz oraz magazynowanie. Poszukując firmy logistycznej postawmy na jakość i doświadczenie. Obycie w branży daje nam pewność wykonania usług na najwyższym poziomie.

- Doświadczona firma, która obsługuje branżę automotive powinna zapewnić odpowiednie standardy jakości. Stosowanie narzędzi Lean np. 5s czy Diagram Spaghetti jest gwarancją obsługi na najwyższym poziomie. Korzystanie z PDCA czy Raportu 3A, czyli technik rozwiązywania problemów to najbardziej pożądane metody w motoryzacji. Należy również kłaść duży nacisk na ciągłe doskonalenie i optymalizację procesów. Rozwiązania awaryjne, takie jak dostawy emergency są bez wątpienia ważne w takiej branży. Wszystkie wymienione wcześniej cechy na pewno pomogą w obsłudze automotive i jej klientów - zapewnia Maciej Winiarski, Dyrektor Logistyki KMC - Services.

Czynnikiem wpływającym na kwalifikacje nie jest czas istnienia przedsiębiorstwa na rynku, ale liczba klientów, których obsługiwało. Dodatkowo firma logistyczna powinna mieć w swoich magazynach odpowiednią ilość miejsca na wszystkie wymagane komponenty, brak podzespołów może wprowadzać zamieszanie podczas produkcji.

Bardzo często przedsiębiorstwa mają swoje magazyny niedaleko fabryk, co wpływa na szybkość działania. W automotive transport części wymaga dużo większej uwagi niż w innych branżach. Towar często jest przepakowywany i pakowany pod montaż pojazdów, co wymaga od firmy logistycznej wysokiej umiejętności organizacji, aby całość załadunku była gotowa na czas i wykonana rzetelnie. Współpraca operatora z dostawcą musi być zaplanowana i dograna w najmniejszych szczegółach, zwłaszcza, że produkcja w tej branży prowadzona jest zazwyczaj w systemie „just in time” i w tym samym systemie powinny się odbywać dostawy, a to już wyzwanie. Dlatego warto rozważyć pracę z jednym operatorem logistycznym, który będzie kompleksowo odpowiadać za nasz towar. Dzięki temu oszczędzimy czas na setkach telefonów i unikniemy groźnych błędów, a dzięki obsłudze fachowców zapobiegniemy przestojom produkcyjnym z tytułu opóźnień dostaw części. W dobrych firmach logistycznych obsługa jest bowiem zazwyczaj prowadzona przez jednego opiekuna, który zna specyfikę danego zadania, potrafi synchronizować procesy, pilnuje terminów i zawsze jest gotów reagować na zmieniające się uwarunkowania.

Automotive i wyzwania stawiane logistyce
Branża motoryzacyjna bez wątpienia stawia przed firmami logistycznymi wyzwania. Najczęściej spotykanym są krótkie terminy dostaw i wiążąca się z tym presja czasu, dotycząca zachowania niskich kosztów transportu. Cały proces wymaga precyzyjnej synchronizacji, logistycy muszą stosować niestandardowe rozwiązania, np. organizować transport w fazie realizacji. Producenci z branży motoryzacyjnej stawiają na pierwszym miejscu wymagania nabywców, a dzisiejszy klient oczekuje, aby obsługa była w 100% dopasowana do jego potrzeb, tyczy się to zwłaszcza rynku samochodowego, który jest niezwykle wymagający. Należy pamiętać, że sieć motoryzacyjna jest rozbudowana na całym świecie. Złożenie w całość harmonogramu transportu, stanowi ogromne wyzwanie dla operatorów. Automotive wymaga od branży logistycznej elastyczności, co jest związane z 24-godzinnym system planowania.

Jednym z ważniejszych etapów łańcucha dostaw jest magazynowanie. Pracownicy magazynów odpowiadają za właściwe przechowywanie części i ich przygotowanie do transportu i dostawy. Do układania części motoryzacyjnych, składowanych w halach magazynowych, wykorzystywane są specjalne wózki widłowe, które umożliwiają piętrowanie produktów. Kolejną kwestią, która w motoryzacji bardzo szybko zyskuje na znaczeniu są systemy informatyczne, które służą do zarządzania logistyką. Najbardziej pożądane są systemy symulacyjne. Pozwalają przewidzieć rezultaty, które uzyskamy po wprowadzeniu zmian w procesie logistycznym, tym samym pozwalając na wybór jak najlepszego rozwiązania.

Firma z zewnątrz - czy to się opłaca?
Pytanie, które bardzo często jako pierwsze przychodzi do głowy, zanim skorzystamy z operatora logistycznego, brzmi: Czy warto zatrudniać firmę logistyczną z zewnątrz? Bez wątpienia należy to wziąć pod uwagę. Po pierwsze takie firmy mają doświadczenie w branży, co powoduje szybkość w działaniu i efektywność wykonywanych zadań. Często bardziej opłacalnym dla branży automotive jest współpraca z firmą zewnętrzną, niż tworzenie dodatkowych miejsc pracy, które wymagać będą zatrudnienia dodatkowych pracowników, budowy nowych hal, dużych nakładów finansowych i organizacyjnych. Zamiast inwestować pieniądze w dodatkowe magazyny, można zbudować i wyposażyć nową halę produkcyjną, a potrzebne miejsca do składowania może zapewnić nam operator logistyczny.

Jakie rozwiązania kieruje logistyka w stronę automotive?
Zarządzanie zapasami jest wielką częścią łańcucha dostaw, za co odpowiada rozwiązanie „Just in time”, które zostało wdrożone w tej branży na masową skalę. Wymaga ono precyzyjnego i efektywnego zamawiania towarów oraz monitorowania dostaw. Dzięki JiT i metodzie efektywnego planowania firmy logistyczne są w stanie usprawnić proces przepływu dóbr i zapobiegać marnotrawstwu. Metoda ta zwiększa efektywność oraz elastyczność wytwarzania usługi poprzez zmniejszenie poziomu zapasów produkcyjnych, dzięki czemu części nie zalegają w magazynie. Drugą popularną zasadą jest „Just in sequence”, która również znalazła swoje zastosowanie w branży automotive. Coraz większego znaczenia nabiera koordynacja dostaw. JiS pozwala, aby dostawy były realizowane w odpowiedniej kolejności i czasie. Już na poziomie zorganizowania dostawy, ważne jest przygotowanie odpowiednich informacji, dzięki temu wybrane komponenty układane są w odpowiedniej kolejności na linii produkcyjnej. Nadawane są im odpowiednie numery VIN, przez co nie ma możliwości, aby komponenty dedykowane specjalnym egzemplarzom zostały pomylone. Dużym ułatwieniem jest wykorzystywanie systemów WMS, który pozwala na lokalizację towarów w magazynach, dzięki czemu poszukiwanie komponentów trwa krócej, a pracownicy są bardziej wydajni. Oprócz tego obniża on koszty składowania i pozwala na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni magazynowej. Dodatkowo może obsługiwać wiele hal i magazynów na raz. Systemem, który przyspiesza i pozwala utrzymać porządek w dokumentach jest EDI. Zapewnia on elektroniczną komunikację bez konieczności każdorazowej integracji dokumentów handlowych z logistycznymi.

Znajomość rynku
Bardzo ważne jest, aby małe i średnie firmy, poza dobrymi kontaktami za granicą, dodatkowo orientowały się w miejscowym rynku, dzięki czemu dobrze znają swoich klientów i ich wymagania. To bez wątpienia wpływa na lepszy przepływ informacji między klientem, a wykonującym usługi. Informacje, które są dostarczane stają się przez to bardziej rzetelne i sprawdzone.

Logistyka w branży automotive, przez jej wygórowane standardy i specyficzne uwarunkowanie, może stanowić wzór najbardziej dopracowanych procesów logistycznych. Niezależnie od tego jakie nowości wchodzą na rynek, operatorzy logistyczni muszą za nimi nadążać, a nawet je wyprzedzać, zapewniając tym samym najlepszą jakość usług.

Ostatnio zmieniany piątek, 22 wrzesień 2017 09:09

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania ma nowego Dyrektora. 15 lipca na to...

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Firma SEGRO, deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, nabyła działkę o powierzchni ponad 17...

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych…

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych nieruchomości

Poczta Polska planuje przeznaczyć w tym roku ponad 40% tegorocznego budżetu remontowego na modernizacje zabytkowych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj