logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Trans-Południe - strategia indywidualnej obsługi klienta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W ciągu ostatnich dziesięcioleci nastąpił wzrost znaczenia i złożoności zarządzania logistyką w przedsiębiorstwach produkcyjnych w Polsce. Właściwa organizacja procesów w całej sieci logistycznej jest gwarantem rynkowego sukcesu. "Paliwem" napędzającym silnik łańcucha logistycznego jest klient, który dokonując zakupu uruchamia kolejne działania, czyli produkcję tego, co zostało sprzedane, a nie jak wcześniej - sprzedawanie tego, co zostało wyprodukowane.

Obecnie, gdy wiele przedsiębiorstw oferuje produkty porównywalnej jakości, po zbliżonych cenach, podobnie je promując, tym, co jest w stanie odróżnić ich ofertę od oferty konkurencji w sposób wyraźny i trwały, jest świetnie zorganizowana obsługa klienta. Jej poziom zależy od szeregu decyzji podejmowanych przez logistyków w sferze prognozowania popytu, zakupów, produkcji, transportu, magazynowania, a przede wszystkim od czasu. Menedżerowie przedsiębiorstw produkcyjnych zdają sobie sprawę, że działalnością, w której oszczędności czasu mogą być najbardziej odczuwalne dla klientów, jest magazynowa i transportowa obsługa rynku. Konsekwencją jest to, iż logistyka jest najczęściej wyłączanym "na zewnątrz" obszarem funkcjonowania organizacji, dzięki czemu może ona prowadzić swoją kluczową działalność (core activity), dla której została powołana. Natomiast odpowiedzialność za właściwe funkcjonowanie procesów logistycznych przeszła na operatorów, specjalizujących się w obsłudze transportowej i magazynowej zakładów produkcyjnych.

Na początku lat dziewięćdziesiątych szereg przedsiębiorstw "pozbyło się" przede wszystkim działów transportowych. W wielu przypadkach polegało to na tworzeniu spółek transportowych na bazie posiadanego już potencjału. Taki też był początek działalności Trans-Południe (T-P), firmy, która powstała w roku 1993 jako spółka cywilna, w skład której wchodzili indywidualni przewoźnicy świadczący usługi transportowe na rzecz TC Dębica SA, a następnie Grupy Goodyear. Z czasem dołączyli do grupy klientów T-P m.in. Huta Szkła Owens Illinois Polska S.A. oraz Grupa Can-Pack. Podejmowane w Trans-Południe decyzje zgodne są z koncepcją sprzedaży konsultowanej indywidualnie z klientem. Umożliwia to dostosowanie oferty usługowej do specjalnych potrzeb obsługiwanych załadowców i zamiast oferować jednolity, "zestandaryzowany" serwis, potrzeby klientów ustalane są w drodze konsultacji i analiz, by zwiększyć sprawność i efektywność ich funkcjonowania.

Warunki działania na dynamicznie rozwijającym się rynku usług logistycznych w Polsce w latach dziewięćdziesiątych skłoniły Trans-Południe do rozszerzenia wachlarza świadczonych usług o magazynowanie, które wraz z upowszechnieniem się filozofii Just-in-Time, partnerstwa i logistycznego łańcucha dostaw, zaczęło odgrywać strategiczną rolę w osiąganiu takich celów logistycznych, jak krótsze cykle realizacji zamówienia, niższy poziom zapasów, niższe koszty, a przede wszystkim lepszy poziom obsługi klienta.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 5/2004.
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2007 07:48
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Express inwestuje w międzykontynentalną sieć połączeń

DHL Express inwestuje w międzykontynentalną sieć połączeń

Podczas Międzynarodowych Targów Powietrznych Farnborough, światowy dostawca przesyłek ekspresowych - firma DHL Express ogłosiła, że...

Jak uniknąć przebicia opony

Jak uniknąć przebicia opony

Ryzyko przebicia opony występuje przez cały rok, jednak będąc odpowiednio przygotowanym można znacznie je ograniczyć...

Pocztowe powiadomienie sms zamiast papierowego awizo

Pocztowe powiadomienie sms zamiast papierowego awizo

Bezpłatne eINFO:awizo jest połączeniem tradycyjnej korespondencji z e-mailami lub sms-ami. Zamiast papierowego awizo Poczta oferuje...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj