logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Analiza i ocena zastosowania wybranych systemów telematycznych Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ogół rozważań w niniejszym opracowaniu dotyczy systemów telematycznych w transporcie drogowym. Mają one za zadanie zapewniać bezpieczeństwo uczestnikom ruchu, informować o sytuacji i warunkach na drodze, identyfikować niewłaściwe zachowania uczestników ruchu, wspomagać i informować kierującego pojazdem, a także usprawniać systemy związane z poborem opłat za korzystanie z dróg.

Całość rozważań dotyczy rzeczywistych systemów transportowych, realizujących przewozy ładunków rzeczowych eksploatowanymi, samochodowymi środkami transportowymi.
W dalszej części opracowania, autorzy podjęli próbę analizy i oceny funkcjonowania systemu poboru opłat drogowych dla pojazdów ciężarowych w Polsce. Praca ma również na celu badanie opinii użytkowników systemu poboru opłat drogowych na temat słuszności jego zastosowania, jego wad i zalet, skuteczności działania oraz kosztów z tym związanych.

Charakterystyka systemów telematycznych stosowanych w transporcie
Aplikacje telematyczne w transporcie przeznaczone są do dostarczania i przetwarzania danych, odpowiednich do danego zastosowania i do wymagań użytkowników. Tak więc telematykę można zdefiniować jako rozwiązania telekomunikacyjne, informatyczne i informacyjne oraz rozwijania automatycznego sterowania dostosowane do potrzeb obsługiwanych systemów fizycznych. Rozwiązania te wynikają z ich przeznaczenia, infrastruktury, organizacji, procesów eksploatacji oraz zarządzania. System fizyczny jest to w tym wypadku zbiór urządzeń tworzony w celu określonej działalności, który obejmuje administrację, operatorów, użytkowników oraz uwarunkowania środowiskowe.
Głównym celem stosowania systemów telemetrycznych jest poprawa bezpieczeństwa i wygody podróży. Skupiają się one na infrastrukturze, pojazdach, oraz obu przypadkach łącznie. Do systemów telemetrycznych infrastruktury drogowej zaliczamy wszystkie systemy wyposażone w urządzenia znajdujące się w pasie drogowym lub jego sąsiedztwie. Można do nich zaliczyć: diodowe znaki i tablice o zmiennej treści, stacje pogodowe, inteligentne sygnalizatory świetlne, system kontroli ruchu drogowego, inteligentne wideo-czujniki, system kontroli ruchu drogowego, system zabezpieczenia robót drogowych, system wykrywania zbyt wysokich pojazdów, urządzenia mierzące intensywność ruchu, itp.
Systemy telemetryczne znajdujące się wewnątrz pojazdu mają głównie zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu, a także informować i wspomagać kierowcę. Zaliczamy do nich systemy antykolizyjne, systemy rozpoznawania znaków drogowych, systemy wykrywania przeszkód na drodze, system ostrzegający przed przekroczeniem linii bocznej na drodze oraz wiele innych.
Systemy telemetryczne mieszane są systemami wyposażonymi w urządzenia umieszczone w pojeździe współpracujące z urządzeniami infrastruktury. Współpraca ta polega na wymianie informacji między nimi. Takimi urządzeniami są między innymi system nawigacji satelitarnej GPS, system eCall, system poboru opłat ViaTOLL.

Artykuł zawiera 19 220 znaków.

Źródło: Czasopismo Logistyka

Ostatnio zmieniany wtorek, 23 sierpień 2016 12:03
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

 Skończył się czas wielkich budżetów w branży IT

W ubiegłym roku zawirowań na rynku IT było wiele. Stagnacja w przetargach na informatyzację instytucji...

PKN walczy z podróbkami

PKN walczy z podróbkami

PKN ORLEN sukcesywnie zwalcza wykorzystywanie znaków graficznych  i wizualnych, które łudząco przypominają zastrzeżone znaki towarowe,...

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo wybiera ID Logistics

PepsiCo, światowy lider w produkcji artykułów spożywczych i napojów, wybrał ID Logistics, dostawcę usług logistycznych,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj