Zaloguj się

Czy w magazynie można zaoszczędzić wodę?

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
Czy w magazynie można zaoszczędzić wodę? Fot. Pixabay

Recykling wody może przynieść oszczędność nawet do 50% wody czystej zużywanej w budynku i obniżyć opłaty za usługi wodne do 90% - wynika z raportu "Industrial Goes Green", opracowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield.

Według danych Państwowego Gospodarstwa Wodnego w ostatnich miesiącach około 10% kraju zmagało się z suszą rolniczą, a niskie stany wód były obserwowane w 51% wodowskazów sieci monitoringu hydrologicznego1. Susza jest problemem, którego skutki odczuwane są już dziś. Spowolnienie tego procesu może przynieść zatrzymywanie i ponowne wykorzystanie zużywanej wody. Raport "Industrial Goes Green" zawiera analizę najpopularniejszych ekorozwiązań, związanych z oszczędnością wody, stosowanych w branży magazynowej.

- Powierzchnie magazynowe to ogromne połacie dachów i wybetonowanej przestrzeni naziemnej. Retencja wody jest tu znacznie utrudniona i bardzo często woda opadowa po prostu się marnuje, spływając po betonie. Ukształtowanie powierzchni na działce, którą zajmuje magazyn, też nie sprzyja retencji - przestrzenie otwarte, niezadrzewione, bez zagłębień terenowych często tworzą obszary o temperaturze wyższej niż otoczenie. Odzyskiwanie wody - deszczowej lub ściekowej (szarej) może stać się istotne w kilku aspektach - oszczędności wody, minimalizowania kosztów związanych z usługami wodnymi, ale też ochładzania całej działki poprzez rozwój wegetacji na powierzchniach czynnych biologicznie - mówi Magda Gawron, Managing Partner w Proptech Foundation.

Odzysk wody opadowej
Jednym ze sposobów na oszczędność wody jest zbieranie deszczówki do zbiorników magazynowych. Po odpowiednim przefiltrowaniu woda ta jest bezwonna, bezbarwna i nie zawiera zanieczyszczeń stałych, a filtry nie wymagają wymiany, jedynie oczyszczania raz na 8-10 lat. Można ją ponownie wykorzystać m.in. do zasilania spłuczek, podlewania roślin, chłodzenia maszyn czy procesów technologicznych w budynku. Według danych z raportu to oszczędność 30-50% wody czystej zużywanej do celów innych niż technologiczne. Atutem tego rozwiązania są także: obniżenie opłaty za usługi wodne nawet do 90%, dodatkowa punktacja w systemach certyfikacji BREEAM i LEED oraz zwrot z inwestycji już w 4-6 lat.

- Brak związków wapnia pozytywnie wpływa także na elementy instalacji i urządzeń, ponieważ nie powoduje osadzania się kamienia. W praktyce, w przypadku wody deszczowej zebranej z dachu budynku, najczęściej wystarczająca jest filtracja wielostopniowa połączona z filtracją na węglu aktywnym i (opcjonalnie) z dezynfekcją UV - mówi autor raportu Ryszard Gwóźdź, Senior Industrial Technical Manager w Cushman & Wakefield.

Według badania przeprowadzonego przez firmę Cushman & Wakefield 28% deweloperów stosuje już takie rozwiązanie, a 36% planuje to zrobić w najbliższym czasie. Jako główny powód zastosowania tej technologii, ankietowani podają dbałość o rozwiązania proekologiczne w firmie, natomiast niestosowania - brak zainteresowania ze strony najemców.

Recykling wody szarej
Innym sposobem oszczędzania wody jest recykling wody szarej, czyli pochodzącej z kąpieli, prania czy mycia naczyń. Zaletą takiego rozwiązania jest niezależność od bieżących opadów deszczu. Taka technologia najlepiej sprawdzi się w obiektach, w których jest wiele pryszniców, dzięki temu łatwo można pokryć całe zapotrzebowanie wody do podlewania czy spłukiwania toalet. Oczyszczona woda jest bezwonna, klarowna i w pełni bezpieczna w użytkowaniu. System najlepiej sprawdzi się w budynkach przemysłowych, gdzie pracuje kilkaset osób. Przy prawidłowym doborze instalacji i dużym zużyciu wody, zwrot następuje w okresie 4-8 lat.

- Stosowanie wody szarej może uzupełniać lub zastępować użycie wody deszczowej w miejsce wody czystej. Rozwiązanie to ma przede wszystkim uzasadnienie proekologiczne. Pozwala również na oszczędności kosztowe z tytułu niższego zużycia wody czystej, ale z uwagi na nadal niewielki koszt tej ostatniej, znaczenie tego rozwiązania rośnie wraz ze zużyciem wody. Stąd szczególnie interesujące może być dla najemców, wykorzystujących znaczne ilości tego czynnika w swoich procesach np. najemcy centrów danych czy najemcy produkcyjni - mówi Ryszard Gwóźdź.

Wyniki badania firmy Cushman & Wakefield wskazują, że 27% deweloperów stosuje już taką technologię, a 36% planuje ją wdrożyć w przyszłości. W tym przypadku głównym powodem zastosowania jest również dbałość o proekologiczne rozwiązania.

- Odzyskiwanie wody szarej wymaga większych nakładów finansowych i technologicznych, lecz za kilka lat stanie się standardem, być może nawet wymuszonym prawnie, jeśli obecnie podejmowane przez rządy i społeczeństwo kroki okażą się niewystarczające do walki z suszą, a koszty wody zaczną rosnąć tym samym kilkukrotnie. Firmy, które wyprzedzą trend i zainwestują teraz, w przyszłości szybciej okażą się gotowe na nowe realia i związane z nimi ryzyka - dodaje Magda Gawron.

Zielone rewolucje
Raport firmy Cushman & Wakefield prezentuje również inne rozwiązania, które mogą pomóc w walce o ochronę środowiska, np.: stosowanie odzysku ciepła ze sprężarek powietrza, oświetlenia LED, fotowoltaika, gruntowe wymienniki ciepła, pompy ciepła, destratyfikatory powietrza, izolacyjność ścian i dachów oraz CO2 jako czynnik chłodniczy. Analizę poszerzono o przykłady praktycznych zastosowań rozwiązań ekologicznych w polskich magazynach. Raport zawiera również wyniki pionierskiego, kompleksowego badania rynku powierzchni magazynowych pod kątem stosowania takich sposobów w budynkach przemysłowych. Do udziału w badaniu zaproszono wszystkich czołowych deweloperów magazynowych działających w Polsce, a przychód z reklam zamieszczonych w raporcie przez partnerów zostanie przekazany na realizację celów Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Wśród deweloperów, którzy wsparli tę inicjatywę, znaleźli się 7R, CTP, GLP, Logicor, Panattoni Europe, Prologis oraz SEGRO.

Pełen raport można pobrać na stronie: https://info.cushmanwakefield.com
Z fragmentami raportu można się zapoznać na portalu logistyka.net.pl

1 Stolarska C., 2020, Raport: Dane o suszy w lipcu i prognoza na sierpień, Zespół Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej Wód Polskich.

Źródło: Cushman & Wakefield

O ekologistyce czytaj także:
- Urząd Miasta w Gdyni dotuje rowery cargo
- Polski Pakt Plastikowy zrewolucjonizuje rynek opakowań
- PKN ORLEN ambitny i ekologiczny

Ostatnio zmieniany w wtorek, 22 wrzesień 2020 13:14
Zaloguj się by skomentować