Zaloguj się

Ostatnia mila e-commerce

Handel online kwitnie, z czego zadowoleni są zarówno internetowi sprzedawcy, jak i kupujący. Dla logistyki obsługa rosnącego wolumenu zamówień to spore wyzwanie. Jakie rozwiązania stosuje się dla usprawnienia ostatniej mili?

 Agnieszka Osuch, Asset Manager, Hines Polska Sp. z o.o.

Branża e-commerce rozwija się w Polsce bardzo prężnie i wykazuje duży potencjał wzrostowy niezmiennie od kilku lat. Klienci e-sklepów coraz bardziej cenią sobie wygodę dokonywania zakupów z dowolnego miejsca i w dogodnym dla siebie czasie. Bardzo istotnym czynnikiem jest również dostęp do szerokiego asortymentu oferowanych przez dostawców produktów, a co za tym idzie także rosnąca konkurencyjność cen, na czym ostatecznie korzystają odbiorcy końcowi.
Wraz z dynamicznym rozwojem kanału sprzedaży internetowej zwiększa się popyt na nowoczesne powierzchnie magazynowe ze strony dostawców i operatorów logistycznych. Zapotrzebowanie to przekłada się na rozkwit logistyki ostatniej mili, w tym m.in. mniejszych magazynów, które są zlokalizowane na obrzeżach dużych aglomeracji i umożliwiają szybkie dostarczenie produktów do klientów.

Dlaczego logistyka ostatniej mili jest taka ważna?
Logistyka ostatniej mili (Last Mile Logistics) jest finalnym etapem, w którym przesyłki są dostarczane z magazynu do adresata. Często jest to najdroższy i najwolniejszy etap procesu realizacji zamówienia, który, nieprzeprowadzony z zachowaniem najwyższej jakości usług, może mieć negatywny wpływ na wizerunek sklepu. Moment doręczenia przesyłki przez kuriera niejednokrotnie decyduje o ostatecznej satysfakcji klienta z dokonanych zakupów. Z tego względu logistyka ostatniej mili stanowi dla sprzedawców oraz dostawców produktów spore wyzwanie w łańcuchu dostaw. Podstawowym problemem są wysokie koszty transportu przesyłki do adresata. Wynikają one głównie z faktu, że w końcowej fazie realizacji zamówienia do różnych lokalizacji dostarczane są pojedyncze paczki. Kurierzy muszą borykać się z takimi niedogodnościami, jak: korki na drogach, problemy z zaparkowaniem czy dłuższy niż w umowie czas dostawy. Istotne są także dbałość o bezpieczeństwo przesyłek i unikanie uszkodzeń. Zdarza się, że adresy dostaw są trudne do odnalezienia lub nieprawidłowe, bądź adresata nie ma w domu. Wiąże się to z koniecznością podjęcia ponownej próby doręczenia przesyłki, a to generuje dodatkowy koszt dla firmy logistycznej. Ponadto klienci są coraz bardziej wymagający - oczekują bezkosztowej dostawy zamówionych produktów tego samego dnia lub nawet w ciągu kilku godzin. Przedstawiciele branży e-commerce poszukują więc nowych rozwiązań optymalizujących czas i koszty dostarczania przesyłek. Wśród nich możemy wymienić wykorzystanie punktów odbioru (paczkomatów, sklepów czy kiosków), dronów i pojazdów autonomicznych oraz aplikacji umożliwiających zmianę zaplanowanych tras w czasie rzeczywistym, a także konsolidację przesyłek od wielu różnych nadawców w rękach jednego, wyspecjalizowanego operatora logistycznego.

Wzrost efektywności procesów magazynowych
To jednak nie wystarczy. Z uwagi na ograniczoną podaż atrakcyjnych gruntów pod budowę obiektów logistycznych ostatniej mili w Polsce, konieczne jest zastosowanie rozwiązań pozwalających na efektywniejsze wykorzystanie powierzchni magazynowej. Na popularności zyskują antresole do składowania małych towarów i elementów czy tzw. pick-towers przeznaczone do jednoczesnej obsługi wielu zamówień. Tradycyjne magazyny z regałami, na których składowane są towary na paletach, powoli przestają spełniać oczekiwania coraz bardziej wymagających najemców.
Nieuniknionym trendem jest także automatyzacja i digitalizacja procesów logistycznych. Zaawansowane systemy IT pozwalają skuteczniej monitorować cały łańcuch dostaw oraz efektywniej planować procesy transportowe, załadunek i rozładunek towarów oraz pracę ludzi. Potrafią też przeanalizować mnóstwo danych, takich jak: liczba zamówień czy zwrotów, czas kompletacji, częstotliwość zamawiania towarów lub ustalenie dostępności produktów w czasie rzeczywistym. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, parametry pakowania poszczególnych produktów są dokładnie wyliczone przez algorytmy, zapewniając odpowiedni procent wypełnienia pudełka, kolejność i pozycję, w jakiej produkty mają być zapakowane oraz maksymalną wytrzymałość paczki. Ponadto w magazynach coraz częściej stosuje się urządzenia, które przyspieszają kompletację towarów, np. inteligentne okulary czy rękawice do skanowania produktów. Przyszłością mogą być rozwiązania z zakresu druku 3D. Pozwolą one na bieżąco produkować przedmioty na zamówienie, ograniczając tym samym nadmiarowe zapasy towarów w magazynach.

Przydatna pomoc robotów
Przykładem rozwiązań mających na celu usprawnienia procesów wewnętrznych, takich jak kompletowanie zamówień czy szybsze i bezkolizyjne poruszanie się w gąszczu regałów, są roboty Kiva Systems, sterowane za pomocą specjalnego oprogramowania. Wykorzystuje je jeden z naszych najemców - firma Amazon. Dzięki nim udało się ograniczyć błędy związane z rozkładaniem towaru na półkach oraz pakowaniem zamówień. To z kolei przełożyło się na redukcję kosztów pracy ludzi, a także zwiększenie wydajności i bezpieczeństwa pracy. Pracownicy w magazynach Amazona nie muszą opuszczać swojego miejsca pracy, aby skompletować zamówienie. Całe regały z towarami są do nich dowożone przez roboty, a zadanie osoby kompletującej polega głównie na zeskanowaniu kodu i umieszczeniu dowiezionego produktu w paczce. Po pobraniu i odznaczeniu skompletowanego przez pracownika towaru robot automatycznie odjeżdża i odstawia regał na wolne miejsce. Zastosowane w systemie algorytmy wskazują robotom najkrótszą drogę dojazdu do regału i stanowiska osoby kompletującej zamówienie, a także miejsce odstawienia regału z najczęściej zamawianymi produktami tak, aby znajdowały się możliwie najbliżej tych stanowisk.
Wdrażanie nowoczesnych technologii jest dziś sposobem na zdobycie przewagi konkurencyjnej, dlatego w przyszłości możemy spodziewać się popularyzacji rozwiązań, takich jak te wykorzystywane przez firmę Amazon. Na rynku coraz częściej będą też zapewne pojawiać się zautomatyzowane magazyny z systemem wydajnego składowania oraz kompletacji zamówień AutoStore.

O logistycznej obsłudze e-commerce czytaj także:
- Jak usprawnić procesy magazynowe w e-commerce?
- Alkohol z e-sklepu
- Współdzielenie, transformacja, innowacja - trzy elementy składowe skutecznego e-commerce
- E-handel wybiera operatorów fulfilment

 

Więcej o ostatniej mili piszemy w czasopiśmie Logistyka 5/2020.
E-wydanie czasopisma jest dostępne w naszej ofercie!

Ostatnio zmieniany w poniedziałek, 12 październik 2020 10:04
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe