Zaloguj się

Komentarz w dobrym klimacie: Just in Time czy Just in Case?

Just in Time czy Just in Case? Jaką rolę pełni łańcuch dostaw we współczesnym biznesie? Na pytanie odpowiada Mateusz Boruta, Dyrektor Zarządzający ECR Polska, promotor programu Lean&Green w Polsce.

- Koncepcje zarządzania łańcuchem dostaw, zarządzania zapasem, planowania sieci dystrybucji zmieniają się w cyklach, często związanych z cyklami koniunktury gospodarczej lub rozwoju i swoistej mody na określone koncepcje zarządzania. Właściwie od początku lat 2000-nych dominowała moda na centralizację. Gromadzenie zapasu w centralnym magazynie pozwalało ograniczyć jego koszt względem utrzymywania rozproszonej sieci magazynów (ze stałym zapasem). Stałe polepszanie infrastruktury transportowej w skali kraju i całego świata podniosło jego dostępność i pewność. Wreszcie wiele dużych firm było w stanie tak ustawić relacje z dostawcami, że nie posiadały swojego zapasu podzespołów czy materiałów do produkcji - bo były one dostarczane na bieżąco, just in time. Nawet jeśli dostawcy tych komponentów korzystali z dedykowanych, dodatkowych dla nich magazynów – zaopatrzenie linii produkcyjnych przypominało najlepsze wzorce rodem z Japonii, także w Polsce, nie tylko w branży automotive.

Wtem nagle… pojawił się covid, a później jeszcze eskalacja zbrojnej agresji Rosji na Ukrainie. Globalne łańcuchy dostaw zostały mocno ponaciągane, nierzadko wręcz poprzerywane. Wiele operacji i linii produkcyjnych, pozbawionych surowców, komponentów – w efekcie zostało zatrzymanych. Nagle niski koszt utrzymywania (niemal) zerowego zapasu stracił na znaczeniu – wobec kosztów i ryzyka wstrzymania działalności. W tych trudnych czasach punktowo wygrywali ci, którzy jednak jakiś zapas mieli (zapas bezpieczeństwa, albo po prostu rozsądny, czasem na zapas, just-in-case). Kluczowe zatem pytanie na dziś – just-in-time, czy just in case? W praktyce to pytanie o rolę i znaczenie łańcucha dostaw w Twoim biznesie. Podobnie, jak możliwie jest podnoszenie wyników jakościowych przy jednoczesnym obniżaniu kosztów działalności, jednowymiarowe analizy i nastawienie dzisiaj się już nie sprawdzają. W dłuższym okresie należy zatem znaleźć optymalny zestaw parametrów, odpowiednie ustawienie swojej firmy i łańcucha dostaw, właśnie na skali pomiędzy zero zapasu / just in time, a just in case / zapas często bardzo duży, kosztowny. To zdecydowanie ważne zadanie dla menedżerów w 2022 roku. Zaraz po gaszeniu pożarów – jak ustawiać i rozwijać modele zarządzania łańcuchem w najbliższej przyszłości – miesiącach, latach.
Wiemy już, że proste miary, modne koncepcje, działające do 2019 r., mogą nie wystarczyć.

Posłuchaj poprzednich Komentarzy w Dobrym Klimacie:
- Jak budować łańcuch dostaw odporny na kryzysy?
- Jakie potrzebne są zmiany w naszym kraju, aby firmy mogły tworzyć efektywny obieg zamknięty opakowań?
- Jak pogodzić w praktyce ograniczanie emisji gazów cieplarnianych z presją kosztową?
- Jak radzić sobie z rosnącą luką dostępności kierowców?
- Czym jest carbon bubble i czy jej istnienie powinno nas niepokoić?
- Dlaczego warto mierzyć ślad węglowy?

 

Ostatnio zmieniany w czwartek, 03 listopad 2022 09:43
Zaloguj się by skomentować