logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Tag radiowy w magazynie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Referat został zaprezentowany na Polskim Kongresie Logistycznym Logistics 2008 - "Nowe wyzwania - nowe rozwiązania", Poznań 7 - 9 maja 2008 r.

Technologia zwana często EPC/RFID wykorzystuje identyfikację za pomocą fal radiowych do rozpoznawania obiektów oznakowanych kodem EPC (Electronic Product Code) w powiązaniu z internetową wymianą danych logistycznych realizowaną w sposób automatyczny.

Kod produktu zapisany jest w mikrochipie, który może znajdować się na zewnętrznej lub wewnętrznej części opakowania. Informacja zapisana w tym kodzie to ciąg cyfr określających jednoznacznie dany obiekt (produkt, opakowanie zbiorcze lub paletę). Dzięki zastosowaniu standardowego schematu kodowania wykorzystującego globalne identyfikatory systemu GS1 możliwe jest uzyskanie unikatowych w skali świata identyfikatorów. Zalety oznaczeń wg systemu GS1 oraz ich binarne zapisywanie pozwalają na niczym nie ograniczone kodowanie dowolnych form opakowaniowych w dowolnym miejscu globu. Standardowy schemat kodowania określonej informacji w tagu EPC to jeden z kilku elementów sieci EPCglobal, która pozwala automatycznie identyfikować dowolne jednostki logistyczne i jednostkowe w łańcuchu dostaw w każdym przedsiębiorstwie, w każdej gałęzi przemysłu, w dowolnym miejscu świata.

W celu komercjalizacji wyników badań nad technologią EPC/RFID powołana została nowa, organizacja o nazwie EPCglobal Inc. z siedzibą w USA. Jej głównym zadaniem jest popularyzacja rezultatów prac badawczych oraz merytoryczne wspomaganie prac wdrożeniowych nowej technologii w przedsiębiorstwach na świecie. Jest to międzynarodowa organizacja utworzona przez GS1, jako neutralny podmiot standaryzujący i popularyzujący o charakterze "non-profit". Struktura organizacyjna EPCglobal Inc. to ponad 2500 osób, zaangażowanych w rozwój i rozpowszechnianie standardów EPCglobal. Przedstawiciele ponad 100 wielkich międzynarodowych przedsiębiorstw, będących jednocześnie uczestnikami EPCglobal biorą udział w pracach grup działania (Action Groups) i grup roboczych (Working Groups). Obecnie zarejestrowanych uczestników EPCglobal na świecie jest ponad 1300, z czego w Polsce 6. Przynależność do EPCglobal daje niepowtarzalne możliwości wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami organizacji, wdrażającymi nową technologię w swoich przedsiębiorstwach oraz wpływania na rozwój standardów EPCglobal. Jedną z nich jest firma Jantar, która jako jedna z pierwszych firm w Polsce wdrożyła nowoczesne rozwiązanie wykorzystujące tagi EPC do śledzenia cyklu produkcyjnego oraz wszystkich związanych z tym procesem operacji magazynowych u jednego z wiodących producentów branży meblowej.

Elektroniczna gospodarka magazynowa oparta na kodzie EPC
Opis techniczny projektu
W rozwiązaniu zastosowano urządzenia renomowanych producentów Motorola oraz Zebra. W kluczowych miejscach magazynów oraz ramp wyładowczych zainstalowano stacjonarne bramki RFID pracujące na czytnikach Motorola XR-480 w systemie 4-8 anten. Uzupełnieniem rozwiązania są terminale przenośne Motorola MC9090-G RFID oraz drukarki Zebra Z6MPlus. Wszystkie urządzenia łączą się za pośrednictwem infrastruktury radiowej WiFi zrealizowanej na urządzeniach Motorola. W TAG-ach zapisywane są dane w standardzie EPCglobal. Sercem całości jest serwer pracujący w technologii WEB Services, który realizuje zapytania od wszystkich klientów oraz łączy się z logiką bazy danych Oracle. Wykonując odpowiednie operacje, serwer zarządza również pracą drukarek Zebra. Bramki obsługiwane są przez osobne oprogramowanie, które komunikuje się z serwerem natychmiast po odczytaniu TAG-a. Wywołując odpowiednie mechanizmy bazodanowe realizuje w ten sposób operacje magazynowe, takie jak: przyjęcie, wydanie, rozchód wewnętrzny, operacje międzymagazynowe, inwentaryzacja, reklamacje. Oprogramowanie bramki pracuje w trybie automatycznym co oznacza, że wszystkie decyzje podejmuje się z poziomu systemu nadrzędnego klienta (ERP).
Terminale przenośne realizują pozostałe operacje magazynowe:

 • programowanie, przeprogramowanie TAGów na podstawie danych z systemu,
 • kasowanie, usuwanie (kill) TAGów, zmiana statusów TAGów w systemie,
 • zatwierdzenie przychodów z uzupełnieniem miejsc składowania na magazynie,
 • zatwierdzenie kontroli jakości,
 • zdalne wydruki etykiet na drukarkach ZEBRA,
 • zatwierdzenie i realizacja przyjęć magazynowych wyrobu gotowego z rejestracją kart pracy operatorów,
 • inwentaryzację,
 • różne zapytania informacyjne o produkt na podstawie TAGa.

System bezpośrednio zarządza urządzeniami pracującymi w technologii RFID Gen2 oraz na bieżąco wykonuje wszystkie niezbędne operacje produkcyjno-magazynowe. Jest zintegrowany z oprogramowaniem klasy ERP.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 kwiecień 2012 12:33
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

 • 1
 • 2
 • 3

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Andrzej Bułka prezesem zarządu Fracht FWO Polska

Grupa Fracht AG, globalny operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze przemysłu, stawia na rozszerzenie usług...

Air France zaprasza swoich pasażerów do nowej ekologicznej inicjatywy

Air France zaprasza swoich pasażerów do nowej ekologicznej inicjatywy

Linie lotnicze Air France uruchomiły nowy ekologiczny projekt pod nazwą „Trip and Tree” (Podróż i...

Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami

Coraz więcej kobiet zostaje listonoszkami

Coraz więcej kobiet wybiera zawód listonosza. Jak wynika z danych Poczty Polskiej, panie szczególnie sobie...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj