logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Problematyka optymalizacji przewozów całopojazdowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Problematyka optymalizacyjna w transporcie
Transport jest dziedziną gospodarowania, w której efektywność jest wypadkową oddziaływania różnorodnych czynników, w dużej mierze zewnętrznych w stosunku do podmiotów transportowych i od nich niezależnych. Oddziaływanie tych czynników powoduje, że planowanie i realizacja procesów transportowych, a szczególnie optymalizacja decyzji operacyjnych, jest bardzo trudnym zadaniem. Istotnym czynnikiem jest też złożoność procesów transportowych. Z drugiej jednak strony właśnie ta złożoność stanowi wyzwanie dla nauk i dyscyplin zajmujących się rozwiązywaniem problemów optymalizacyjnych. Czy jednak istnieje możliwość opracowania skutecznych, naukowych metod rozwiązywania takich problemów? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Transport jest dość specyficzną i trudną z organizacyjnego punktu widzenia działalnością. Między podejmowanymi decyzjami a efektywnością procesów transportowych istnieją nieliniowe zależności, które trudno jest przedstawić za pomocą matematycznych modeli.
Bez takich modeli, formuł matematycznych, algorytmów, nie mogą funkcjonować optymalizacyjne programy komputerowe. A właśnie wykorzystanie nowoczesnych technologii do optymalizacji decyzji jest jednym z najważniejszych celów opracowywania takich metod. Z tego powodu w praktyce stosowane są metody o charakterze intuicyjnym, co pozwala jeśli nie na znalezienie najlepszego rozwiązania to przynajmniej na wybranie zadowalającego w krótszym czasie.

Zastosowanie metod optymalizacyjnych jest często obwarowane koniecznością spełnienia określonych warunków; nieraz - co trzeba zaznaczyć - warunków upraszczających. Takie podejście do szukania optymalnych rozwiązań budzi podejrzenia o tworzenie bezużytecznej, teoretycznej (w potocznym, negatywnym znaczeniu) wiedzy, nieprzydatnej w praktycznej działalności gospodarczej. Pojawia się tutaj zagadnienie, które nie będzie rozwijane w niniejszym artykule, ponieważ jest to temat odrębny, a mianowicie, czy metody i modele optymalizacyjne muszą zawsze idealnie odwzorowywać rzeczywistość, w której funkcjonują przedsiębiorstwa? Uproszczenia pozwalają na zastosowanie prostszych i mniej pracochłonnych sposobów, co może mieć uzasadnienie jeśli otrzymane rozwiązania faktycznie nie odbiegają w zasadniczy sposób od najlepszych wyników. Uproszczenia takie stosowane są również przez praktyków właśnie ze względu na wspomnianą pracochłonność i czasochłonność podejmowania decyzji. Bez wątpienia jednak, uwarunkowania te w mniejszym lub większym stopniu powinny być uwzględnione, a wymóg ten odnosi się również do jednego z najbardziej znanych optymalizacyjnych problemów transportowych.

"Problem transportowy" jako narzędzie optymalizacji działalności operacyjnej transportu
Tak zwany "Problem transportowy" lub "zadanie transportowe", czy "zagadnienie transportowe" od wielu lat są opisywane w literaturze zarówno w dziedzinach takich, jak badania operacyjne, programowanie liniowe oraz ekonomika transportu i logistyka. Metoda ta ma różne odmiany: zamknięte zagadnienie transportowe, otwarte zagadnienie transportowe, zagadnienie transportowo - produkcyjne, minimalizacja pustych przebiegów. Pokrótce problem ten można określić w następujący sposób: należy opracować optymalny plan transportowy połączeń określonej liczby odbiorców od określonej liczby dostawców (tabela 1). Zakłada się, że są to jednorodne ładunki, a więc odbiorcy nie są ograniczeni do na przykład jednego dostawcy, ale mogą wybierać spośród wszystkich dostępnych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 3/2007.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 sierpień 2007 12:26
Ściągnij załącznik:

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn…

Dynamiczny start 2018 r. w ESA logistika - nowy magazyn w Poznaniu

ESA logistika, operator logistyczny będący częścią Grupy Hitachi System Transport, odpowiadając na potrzeby swych klientów...

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO przejmuje GLT i wzmacnia obecność na trasie Europa-Maroko

GEFCO ogłasza przejęcie hiszpańskiej firmy GLT specjalizującej się w usługach transportowych na trasie Europa-Maroko. Akwizycja...

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w…

PKN ORLEN rusza z budową własnej sieci ładowarek elektrycznych w Polsce

Koncern rozpoczyna pilotażowy projekt instalowania szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych na swoich stacjach paliw. Właśnie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj