Zaloguj się

MotionMiners w magazynie Nagel-Group

  •  oprac. IW
  • Kategoria: Logistyka
MotionMiners w magazynie Nagel-Group Fot. Nagel-Group

Firma Nagel-Group wprowadziła pilotażowy projekt, którego celem jest optymalizacja czasu wykonywanych czynności oraz dbałość o zdrowie pracowników. Sprawdzono przebieg 580 tras aż 37 pracowników w 48 obszarach magazynu, co pozwoliło zebrać aż 3,3 mld istotnych danych.

Zadaniem, jakie postawiła sobie firma Nagel-Group, było wyeliminowanie nieergonomicznych pozycji w pracy, zbyt długich ścieżek poruszania się oraz ograniczenie niepotrzebnych czynności pracowników, ponieważ to wszystko ma wpływ na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz na zdrowie pracowników. Wyniki badania przeprowadzonego w magazynie w Komornikach k. Poznania pozwoliły wyciągnąć ważne wnioski oraz opracować nowy system pracy.

Motion-Mining®
Kierownictwo Nagel-Group, wraz z niemiecką firmą MotionMiners, postanowiło wdrożyć unikalny program badawczy analizujący wydajność i ergonomię dla optymalizacji procesów. Głównym założeniem programu był szczegółowy monitoring poruszania się pracowników przez cały czas ich pracy - pokonywanej w magazynie drogi, czasu spędzanego w danych obszarach oraz pozycji ciała, w jakiej realizują zadania. Najpierw przez kilka godzin za pomocą kamer obserwowano, co dzieje się we wszelkich badanych przestrzeniach.

- Każdy pracownik miał założone opaski na ręce oraz pas na biodrach z czujnikami, a zainstalowane w różnych lokalizacjach urządzenia (dokładnie 97 beaconów) za pośrednictwem bluetootha zbierały sygnały od pracowników, po czym przekazywały je do chmury, gdzie były magazynowane i analizowane. Oczywiście zanim przeprowadziliśmy cały proces, przygotowywaliśmy do niego naszych pracowników. Dokładnie poinformowaliśmy o celu działań oraz o tym, czego mogą się spodziewać ze strony zespołu badawczego - mówi Mateusz Sikorski, dyrektor operacyjny Nagel-Group.

Aż 3,3 mld danych
Badanie trwało dwa tygodnie, w jego czasie przeanalizowano dokładnie 3,3 mld danych zebranych z 580 tras pokonywanych przez 37 pracowników w 48 obszarach. Pod lupę wzięto dokładnie 74 000 godzin pracy wszystkich zatrudnionych.
Szczegółowo przyjrzano się procesom komisjonowania palet oraz przygotowania ich do wysyłki. Wnioski płynące z badania pokazały, które obszary wymagają poprawy oraz jak duże mogą być zalety optymalizacji.

Wnioski i nowe działania
- Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że potrzebujemy zmian. Badanie potwierdziło nasze przypuszczenia, a twarde dane zebrane w raportach zmotywowały nas do podjęcia właściwych decyzji - dodaje Mateusz Sikorski.

Wnioski wynikające z badania pozwoliły zoptymalizować trasy pokonywane przez pracowników, zredukować czasy oczekiwania w różnych obszarach, np. przy urządzeniach czy zredukować kolejki podczas komisjonowania i kompletowania. Zmiana ról (np. dedykowani pracownicy do foliowania palet), wykorzystanie środków pomocniczych, korekta lokalizacji drukarek czy pozycji stacji foliujących - oto kolejne przykłady optymalizacji czasu przy kolejnych zadaniach. Dodatkowo udało się zredukować ilości postojów pracowników komisjonujących, którzy oczekiwali na możliwość podejścia do palet, z których pobierany był towar do pickingu.

- Badanie pozwoliło nam nie tylko oszczędzić czas, lecz też przyjrzeć się szczegółowo ergonomii pracy, a tym samym zredukować liczbę sytuacji, w której pracownicy są w niewygodnej pozycji, np. schylenia, które stanowiły 17% czasu pracy. Badanie pokazało też, że w ciągu zmiany nasi pracownicy pokonywali aż 8 km. Te liczby udało się zredukować dzięki wnioskom z badania i wprowadzonym optymalizacjom. Ponadto, aby jeszcze bardziej zadbać o zdrowie pracowników magazynowych i zapobiec ich kontuzjom wynikającym z charakteru pracy, oddział w Komornikach planuje szkolenia prowadzone przez fizjoterapeutę oraz montaż szuflad na regały paletowe. Dzięki temu warunki pracy w naszych magazynach stale się poprawiają - dodaje Agnieszka Talarczyk, HR & Marketing Manager w Nagel-Group.

Źródło: Nagel-Group

O optymalizacji procesów czytaj także:
- Optymalizacja kosztów transportu drogowego za pomocą systemów telematycznych
- Efektywne łańcuchy dostaw
- Najlepszy sposób na zoptymalizowanie kosztów logistyki
- Autonomiczne roboty i sztuczna inteligencja w DB Schenker

Ostatnio zmieniany w czwartek, 26 listopad 2020 13:51
Zaloguj się by skomentować