Zaloguj się

Jak jeździć bezpieczniej?

Bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych czynników nie tylko sukcesu, ale i przetrwania każdej firmy transportowej. Jak więc jeździć bezpieczniej?

Dariusz TerleckiDariusz Terlecki, Dyrektor Sprzedaży CEE w firmie Webfleet Solutions Poland, która jest największym europejskim dostawcą rozwiązań do zarządzania flotami pojazdów:

Bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych czynników nie tylko sukcesu, ale i przetrwania każdej firmy transportowej. Należy je rozpatrywać wielowymiarowo, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo kierowcy, pojazdu oraz przewożonego ładunku. Zaniechania w tym obszarze mogą wygenerować ogromne koszty dla przewoźników związane z ubezpieczeniem, przestojami, usuwaniem skutków awarii czy kolizji, nie wspominając już o uszczerbkach na wizerunku.
Statystyki też nie są optymistyczne. W samej Wielkiej Brytanii wypadki śmiertelne z udziałem dużych pojazdów ciężarowych zdarzają się ok. siedem razy częściej, niż te z udziałem samych samochodów osobowych. Według szacunków EU zmęczenie jest jedną z przyczyn 10-15% wszystkich wypadków drogowych, a w innych badaniach 1 na 10 kierowców zawodowych przyznało, że zdarzało im się zasnąć za kierownicą! Mimo, że do wypadków drogowych może doprowadzić wiele czynników, błąd ludzki jest czynnikiem związanym z ok. 95% wypadków na terenie UE.

Poprawa bezpieczeństwa staje się też jednym z coraz ważniejszych celów wykorzystywania rozwiązań telematycznych. W krótkiej ankiecie przeprowadzonej przez Webfleet Solutions wśród 200 przedstawicieli firm transportowych, blisko 20% z nich przyznało, że w ich firmach kluczowe są funkcjonalności systemów telematycznych ukierunkowanych na wzrost bezpieczeństwa. Jak i czy to działa?

Już sam fakt i wiedza o tym, że styl jazdy jest monitorowany, sprawia, że kierowcy prowadzą ostrożniej. Dzięki informacjom o przypadkach przekraczania prędkości, ostrych skrętach i nagłego hamowania oraz wykorzystania tempomatu można sprawdzić, gdzie kierowcy są najbardziej skłonni do ryzykownych zachowań i podjąć działania, aby te nawyki wyeliminować. Inteligentne kamery montowane w kabinach pozwalają nie tylko na pełen wgląd w sytuację (przykładowo, co spowodowało ostre hamowanie), rejestrację tych zdarzeń (co może być ważnym materiałem dowodowym w przypadku nieuzasadnionych roszczeń), ale także potrafią rozpoznać oznaki zmęczenia czy rozproszenia u kierującego i zaalarmować go o tym. Dokładna rejestracja czasu jazdy kierowców i okresów odpoczynku dodatkowo zapewnia zgodność z przepisami oraz daje pewność, że wszyscy kierowcy są wypoczęci.
Zachowanie ludzi nie jest jedynym czynnikiem decydującym o bezpieczeństwie na drodze. Równie istotny jest stan pojazdów (planowanie prac serwisowych), wczesne wykrywanie potencjalnych awarii (np. systemy TPMS), profesjonalna nawigacja i informacje o ruchu drogowym (np. specjalnie dla pojazdów ciężarowych) czy racjonalne planowanie tras i obsługi zleceń (ETA, optymalizacja zamówień) – to wszystko przekłada się na redukcję stresu, unikanie nieprzewidzianych sytuacji, a w konsekwencji na poprawę bezpieczeństwa.

 

Ostatnio zmieniany w piątek, 12 luty 2021 11:08
Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe