Zaloguj się

Jak najemcy radzą sobie z nadwyżką powierzchni magazynowej na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce?

Jak najemcy radzą sobie z nadwyżką powierzchni magazynowej na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce?

 

Jakub Kurek, Zastępca Dyrektora Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w firmie Cresa PolskaJakub Kurek, Zastępca Dyrektora Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w firmie Cresa Polska:

W pierwszym kwartale 2021 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce wzrosły do ok. 21,5 mln m kw., a poziom pustostanów wyniósł 6,6%, co przekłada się na 1,4 mln m kw. dostępnej powierzchni magazynowo-przemysłowej. Jak najemcy radzą sobie z nadwyżką powierzchni w sytuacji, gdy podpisali umowę najmu na kilka lat, a z części wynajmowanych hal w ogóle nie korzystają? Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest opcja podnajmu.

Kim może być potencjalny podnajemca?
Potencjalny podnajemca nie zawsze musi być firmą, która jest gotowa podpisać długoterminową umowę bezpośrednio z właścicielem obiektu magazynowego. Mogą nim być na przykład start-up'y, które bacznie obserwują pierwsze miesiące swojej działalności z nadzieją na szybki wzrost, jak i firmy poszukujące niewielkich modułów magazynowych o powierzchni rzędu kilkuset metrów kwadratowych i spełniających ich indywidualne oczekiwania biznesowe. Tego typu podmioty mogą wówczas przyjść z pomocą najemcy, który dysponuje zbyt dużą ilością powierzchni magazynowej w stosunku do swych potrzeb.

Zalety podnajmu
Największa zaleta podnajmu to elastyczność praktycznie pod każdym względem. Podnajemca może łatwo wynegocjować umowę najmu krótkoterminowego, przewidującą między innymi możliwość jej wypowiedzenia w dowolnym momencie oraz bardzo atrakcyjne warunki finansowe, ponieważ firma posiadająca niewykorzystaną powierzchnię jest zainteresowana odzyskaniem przynajmniej części ponoszonych przez siebie kosztów najmu. Dodatkową zaletą jest niekiedy możliwość skorzystania z zasobów firmy oferującej powierzchnię na podnajem, takich jak wózki widłowe czy nawet pracownicy. Takie wsparcie może być bardzo przydatne na początkowym etapie działalności podnajemcy.

Wyzwania związane z podnajmem
Jednym z większych wyzwań związanych z podnajmem jest odpowiednie wydzielenie modułu magazynowego dla podnajemcy. Niektóre firmy są w stanie funkcjonować w magazynie odgrodzonym siatką, a inne wymagają pełnego oddzielenia. Kolejnym wyzwaniem jest zapewnienie pracownikom podnajemcy oddzielnego dostępu do pomieszczeń socjalnych i biurowych.

Wnioski
Podnajem jest niewątpliwie jedną z opcji, na którą decydują się firmy dysponujące nadwyżką powierzchni magazynowej. Z drugiej strony podnajemcy traktują taką powierzchnię jako tymczasową, aby następnie wynająć większe moduły w parkach logistyczno-przemysłowych na terenie całego kraju. Podnajem umożliwia im łatwiejszy start i rozwój działalności, a przy okazji pomagają najemcom posiadającym niewykorzystywaną powierzchnię pokryć część kosztów najmu. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Zaloguj się by skomentować
Strony internetowe