logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Brexit i transport

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po decyzji podjętej w referendum przez obywateli Wielkiej Brytanii na wielu rynkach zapanowała niepewność związana z realizacją wystąpienia ze Wspólnoty Europejskiej. Jak ta sytuacja przedstawia się w transporcie, gdzie konsekwencje uregulowań prawnych należy analizować z dużym wyprzedzeniem?

Łukasz Chwalczuk, kancelaria IURIDICA: Zgodnie z art. 50 Traktatu Lizbońskiego, Komisja Europejska w ciągu dwóch lat powinna opracować szczegółową procedurę wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zmiany wiążą się z koniecznością renegocjacji aktualnych umów podatkowych, celnych i handlowych. Powyższe zmiany łączą się przede wszystkim z możliwością przywrócenia formalności związanych z przekraczaniem granicy. Konsekwencją ponownego wprowadzenia takich uregulowań będzie wydłużenie czasu wykonywania transportów, ograniczonych już przez czas pracy kierowców.
W przypadku skutecznego procesu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej branża transportowa narażona będzie na istotne ograniczenia usług transportowych. Wiele firm transportowych praktycznie wszystkie swoje transporty wykonuje docelowo do Zjednoczonego Królestwa. Procedura wystąpienia z UE wiązać się będzie na pewno z biurokracją i zmianami celno-podatkowymi, który wydłużą czas wjazdu do Wielkiej Brytanii. Firmy transportowe zobowiązane będą do kontroli celnych, rejestracji towaru i innych związanych z tym procedur. Już teraz nasi klienci informują, że kolejki w Calais i Dunkierce są bardzo duże, nie wspominając już o problemie z nielegalnymi imigrantami. Powyższe zmiany doprowadzą w rezultacie do rosnących kosztów firm transportowych.
Możliwe są również nowe unormowania związane z nielegalnymi imigrantami, którzy obecnie zamieszkują tereny francuskiego portu w Calais. Zgodnie z porozumieniem z Touquet z 2003 roku to francuskie porty są miejscem kontroli granicznych przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. Burmistrz Calais zaapelowała już o przeniesienie obozów na teren Wielkiej Brytanii. Brexit może być początkiem kolejnych problemów dla polskiego transportu, dla którego Wielka Brytania jest istotnym punktem docelowym. Miejmy nadzieje, że nowe umowy handlowe pomiędzy UE i Brytyjczykami pozwolą polskim firmom na utrzymanie się w czołówce przewoźników jeżdżących do Anglii.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 lipiec 2016 11:25

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rozwiązania Verizon Connect z zakresu telematyki i zarządzania personelem w…

Rozwiązania Verizon Connect z zakresu telematyki i zarządzania personelem w nowych pojazdach Iveco

Firma Verizon Connect nawiązała współpracę z Iveco, wiodącym producentem pojazdów użytkowych i przemysłowych. Celem jest...

Container 42 - nowa jakość przewozów kontenerowych

Container 42 - nowa jakość przewozów kontenerowych

Jednym z elementów strategii cyfryzacji portu w Rotterdamie, największego portu morskiego w Europie, jest wykorzystanie...

Niewielkie magazyny klasy A powstają blisko centrów miast

Niewielkie magazyny klasy A powstają blisko centrów miast

Waimea Holding wprowadza na rynek Moduły Magazynowo-Produkcyjne. W całym kraju zbuduje kilkadziesiąt wysokich na 10...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj