logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Brexit i transport

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po decyzji podjętej w referendum przez obywateli Wielkiej Brytanii na wielu rynkach zapanowała niepewność związana z realizacją wystąpienia ze Wspólnoty Europejskiej. Jak ta sytuacja przedstawia się w transporcie, gdzie konsekwencje uregulowań prawnych należy analizować z dużym wyprzedzeniem?

Łukasz Chwalczuk, kancelaria IURIDICA: Zgodnie z art. 50 Traktatu Lizbońskiego, Komisja Europejska w ciągu dwóch lat powinna opracować szczegółową procedurę wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zmiany wiążą się z koniecznością renegocjacji aktualnych umów podatkowych, celnych i handlowych. Powyższe zmiany łączą się przede wszystkim z możliwością przywrócenia formalności związanych z przekraczaniem granicy. Konsekwencją ponownego wprowadzenia takich uregulowań będzie wydłużenie czasu wykonywania transportów, ograniczonych już przez czas pracy kierowców.
W przypadku skutecznego procesu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej branża transportowa narażona będzie na istotne ograniczenia usług transportowych. Wiele firm transportowych praktycznie wszystkie swoje transporty wykonuje docelowo do Zjednoczonego Królestwa. Procedura wystąpienia z UE wiązać się będzie na pewno z biurokracją i zmianami celno-podatkowymi, który wydłużą czas wjazdu do Wielkiej Brytanii. Firmy transportowe zobowiązane będą do kontroli celnych, rejestracji towaru i innych związanych z tym procedur. Już teraz nasi klienci informują, że kolejki w Calais i Dunkierce są bardzo duże, nie wspominając już o problemie z nielegalnymi imigrantami. Powyższe zmiany doprowadzą w rezultacie do rosnących kosztów firm transportowych.
Możliwe są również nowe unormowania związane z nielegalnymi imigrantami, którzy obecnie zamieszkują tereny francuskiego portu w Calais. Zgodnie z porozumieniem z Touquet z 2003 roku to francuskie porty są miejscem kontroli granicznych przed wjazdem do Wielkiej Brytanii. Burmistrz Calais zaapelowała już o przeniesienie obozów na teren Wielkiej Brytanii. Brexit może być początkiem kolejnych problemów dla polskiego transportu, dla którego Wielka Brytania jest istotnym punktem docelowym. Miejmy nadzieje, że nowe umowy handlowe pomiędzy UE i Brytyjczykami pozwolą polskim firmom na utrzymanie się w czołówce przewoźników jeżdżących do Anglii.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 lipiec 2016 11:25

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Raben zwiększa udziały we Włoszech

Raben zwiększa udziały we Włoszech

Na mocy porozumienia w sprawie zacieśnienia współpracy pomiędzy Grupą Raben a firmą Sittam, w lipcu...

Czeski i polski Senat w Porcie Gdańsk

Czeski i polski Senat w Porcie Gdańsk

Port Gdańsk gościł parlamentarzystów z Czech, marszałka Senatu RP oraz wojewodę pomorskiego. Podczas spotkania zaprezentowany...

Jak usprawnić sklep internetowy?

Jak usprawnić sklep internetowy?

Silna konkurencja pomiędzy sklepami internetowymi sprawia, że klienci są coraz bardziej wymagający i coraz mniej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj