logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Ubytek w wadze kontenera

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Klient zarzucił firmie transportowej, że z kontenera zniknęło 500 kg używanych ubrań, które miały być w tym kontenerze przewożone. Jednak kontener był zaplombowany przez klienta i plomby nie zostały naruszone. Czy istnieje ryzyko, że przewoźnik będzie musiał płacić karę klientowi?


Odpowiedź eksperta: Mimo, że w pytaniu nie ma wielu szczegółów, można założyć, że w normalnych warunkach przewoźnik nie powinien ponosić odpowiedzialności. Odpowiedź na pytanie odszukać można w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe. Zgodnie z przepisami ustawy (art. 66 ust. 2) za ubytki w wadze kontenera nie odpowiada przewoźnik, jeżeli spełnione są jednocześnie trzy warunki:

 

  1. kontener został zamknięty przez nadawcę;
  2. plomby założył sam nadawca;
  3. stan kontenera, jak również stan plomb w momencie wydania przesyłki odbiorcy nie jest naruszony.


Pierwsze dwa warunki nie wymagają komentarza. Jeśli chodzi o trzeci, to warto dodać, że wymóg nienaruszalności odniesiono do kontenera, a nie do jego zawartości. Związane jest to z istotą kontenera, który w tym wypadku traktowany jest jako pewnego rodzaju opakowanie. Jeżeli wszystkie trzy warunki zostaną spełnione to uważa się, że szkoda nie powstała w czasie przewozu, a tym samym przewoźnik za nią nie odpowiada. Oczywiście nawet w takiej sytuacji klient może próbować udowadniać, że jeden (lub więcej) warunków opisanych wcześniej nie był spełniony. Wtedy jednak będzie musiał to samodzielnie udowodnić, co może się okazać zadaniem bardzo trudnym.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 16 maj 2016 11:27
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W planach Panattoni Park Pruszcz Gdański - 75 600 m…

W planach Panattoni Park Pruszcz Gdański - 75 600 m kw. przy A1

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, powiększy wolumen obiektów w rejonie Morza Bałtyckiego....

Jak nadać kurierem samochody Formuły 1 i eksponaty Rolling Stones?

Jak nadać kurierem samochody Formuły 1 i eksponaty Rolling Stones?

Przetransportowanie bolidu F1 z Chin do Budapesztu w 5 dni? Przeniesienie wystawy Rolling Stones Exhibitionism...

Logistyczne kulisy wyścigu Tour de Pologne

Logistyczne kulisy wyścigu Tour de Pologne

Zakończyła się 76. edycja popularnego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. W wyścigu, liczącym 1036 km,...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj