logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Czy można zawrzeć umowę o zastępstwo za pracownika będącego na urlopie?

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Jeden z pracowników firmy zwrócił się z wnioskiem o urlop wypoczynkowy. Pracownik chce aby został mu przydzielony urlop 30-dniowy (26 dni urlopu za dany rok i dodatkowo 4 dni urlopu zaległego). Z wyliczeń wynika, że pracownik byłby poza pracą półtora miesiąca. Standardem wspomnianej firmy jest to, że zawsze udziela pracownikom urlopu zgodnie z ich wnioskami. Tak długa nieobecność pracownika może być jednak problemem dla firmy. Czy w czasie nieobecności spowodowanej urlopem pracownika można zatrudnić inną osobę na zastępstwo?

Odpowiedź eksperta: Podstawowym aktem prawnym, który reguluje problematykę dotyczącą stosunku pracy jest oczywiście ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. W ostatnich miesiącach przepisy prawa dotyczące umów o pracę zmieniały się w sposób znaczący. Mowa tu o nowelizacji przepisów wynikających z przyjęcia ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.

Z treści przepisów prawa pracy wynika, że umowa na zastępstwo może być zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 251 § 4 pkt 1 Kodeksu pracy). W tym kontekście nieobecność spowodowana dłuższym niż standardowo okresem urlopu wypoczynkowego będzie mogła być podstawą do zawarcia z inną osobą umowy w celu zastępstwa. Należy się domyślać, że użyte w przepisach określenie „w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy” zostało użyte przez ustawodawcę rozmyślnie. Ogólny charakter tego przepisu powoduje, że pracodawcy zyskują pewnego rodzaju elastyczność w swoich działaniach.

Jeśli chodzi o samą umowę na zastępstwo należy pamiętać, że jest to szczególny rodzaj umowy terminowej. Jej wyjątkowość polega właśnie na specyficznym terminie jej obowiązywania, który wiąże się z czasem nieobecności innego pracownika. W tym kontekście szczególnie ważnym jest precyzyjne określenie w umowie czasu jej obowiązywania a zwłaszcza daty końcowej. Klasycznie można w treści umowy zaznaczyć, że obowiązuje ona do konkretnej daty. Czasami jednak takiej konkretnej daty nie jesteśmy w stanie ustalić. Wtedy w treści umowy możemy wskazać, że będzie ona trwać do zaistnienia konkretnych okoliczności takich jak np. powrót pracownika z urlopu. Okres obowiązywania umowy można określić w sposób jeszcze bardziej ogólny umieszczając zapis, że trwa ona do czasu zakończenia usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. W każdym z opisanych powyżej przypadków należy wskazać o zastępstwo za jakiego pracownika chodzi. Można to zrobić wskazując go z imienia i nazwiska lub wymieniając nazwę jego stanowiska.


  • Stan prawny publikacji (data): 2016-10-03
Ostatnio zmieniany wtorek, 18 październik 2016 10:04
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj